.

Konut Almak İsteyenler İçin En İyi Dönem

Döviz kurundaki artışın inşaat malzemelerine yansıdığını ancak şirket olarak maliyet artışını kendi içlerinde torole ederek tüketicilere yansıtmayacaklarını belirten Demir İnşaat Yönetim Kurulu Balkanı Hamit demir, konut almak için en uygun zaman olduğunu belirtti.Konut

2014 yılının başında döviz fiyatlarında meydana gelen artış inşaat ve yapı malzemelerinin de zamlanmasına neden oldu.  Bu sebeple demir fiyatına yaklaşık yüzde 10 zam gelirken ve beton fiyatına ise yüzde 20’ye yakın zam geldi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “İnşaat sektöründe zamlar adeta sıraya dizildi. Öte yandan faiz oranlarında dalgalanmalar sektördeki satışları doğrudan etkiliyor” dedi.
Şirket olarak kendilerine yansıyan maliyet artışını konut alıcılarına yansıtmayacaklarını açıklayan Hamit Demir, “Türkiye’de yaşanan birçok olumsuz etken dövizi ve konut sektörünü olumsuz etkiliyor. Ancak ben sürecin geçici olduğuna inanıyorum. Konut sektörünü, faiz oranları da tetikliyor. Sonuçta bizler konutlarımızı kredili oranlarla satıyoruz. Dolayısıyla inşaat sektörü faizler konusunda hassas davranıyor” dedi.
 
Konut Açığı Devam Ediyor
Konut açığının hâlâ devam ettiğini ve Türkiye’de konutların hala uygun fiyatlarla satıldığını belirten Hamit Demir,  “Türkiye’de 2014 yılında artık yeni uygulama çerçevesinde konutlara yüzde 18 KDV oranı eklenecek. Bu da ister istemez konut almak isteyenleri etkileyecek. Yatırımcılar daire satın alırken artan KDV’yi de düşünerek daha da seçici olacak” yorumunu yaptı. Müteahhitlerin düşük kâr marjlarıyla proje geliştirdiklerini hatırlatan Demir, “Bugün Türkiye’de hiçbir firma yüzde 10 kâr marjının üzerine çıkamıyor. Türkiye’de konuta ihtiyaç olduğu sürece bu rakamların değişeceğini düşünmüyorum” dedi.

Konut Almak İçin En Uygun Dönem
Konut almayı düşünen tüketiciler için en uygun zaman olduğunu belirten Hamit Demir, “2014 yılının ilk çeyreğinde sektörde zam bekleniyor. Ancak üçüncü ve son çeyreğinde konuta ister istemez bir zam gelecek. Dolayısıyla konut almak isteyenlerin bu dönemi iyi değerlendirmeleri gerekiyor” yorumunda bulundu.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Emlak Konut kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar