.

KONAKLAMA ENDÜSTRİSİ % 6-7 BÜYÜYECEK

İstanbul Gayrimenkul Değerleme’nin açıkladığı Otel Piyasası Raporu’na göre, 2012’de Türkiye’de turizm işletme belgeli tesislerinin sayısı 3 bin 500’ün üzerine çıkacak, yatak kapasitesi ise 670 bini aşacak. 

 

İstanbul Gayrimenkul Değerleme’nin yeni açıkladığı Otel Piyasası Raporu’na göre Avrupa Ülkeleri’nde yaşanan borç krizi, Türkiye’ye gelen turist sayısını da etkiledi.

Buna karşın turizm sektöründe daralma yaşanmadı, sektör büyümeye devam etti. Global piyasalarda yaşanan tüm sıkıntılara rağmen 2012 yılında Türkiye’ye gelmesi beklenen yabancı turist sayısı 36 milyon ve beklenen turizm geliri 27 milyar dolar.

Kıyılarda 5 yıldızlı ve butik, Anadolu’da 3 ve 4 yıldızlı yatırımları

İGD’nin hazırladığı rapora göre, Türkiye’deki konaklama tesisleri ve otel stoğu 2012 yılında daha hızlı bir şekilde markalaşmaya başladı. 2012 – 2014 yılları arasında Türkiye genelinde hem uluslararası, hem de yerli marka otellerin sayısı artacak.
Türkiye’nin kıyı bölgelerinde 5 yıldızlı otel ve butik otel yatırımları, Anadolu’da ise 3 ve 4 yıldızlı otel yatırımları ağırlıkla devam edecek.
İstanbul ise hala lüks otel markalarının girmek istediği pazarlardan biri olacak.

Yatak kapasitesi 670 bini aşacak

Raporu değerlendiren İGD’nin Yönetici Ortağı Celal Erdoğdu, 2012 yılında Avrupa ülkelerinde yaşanan borç krizi nedeniyle, bu ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısında bir azalma görülmesinin normal olduğunu, buna rağmen bu yıl konaklama endüstrisinin yüzde 6 – 7 oranında büyüyeceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Erdoğdu, 2012 yılsonu itibariyle Türkiye’deki turizm işletme belgeli konaklama tesislerinin sayısının 3 bin 500’ün üzerine, yatak kapasitesinin ise 670 binin üzerine çıkacağını öngördüklerini belirtti.

Yeni yatırımların yüzde 29’u Ege Bölgesi’ne

Yatırım sürecinde olan turizm tesisleriyle de ilgili bilgi veren Erdoğdu, “Yatırımların yüzde 29’u Ege Bölgesi’nde, yüzde 23’ü Akdeniz Bölgesi’nde ve yüzde 12’si İstanbul’da yer almaktadır. Ege Bölgesi’nde Bodrum, Kuşadası, Marmaris; Akdeniz Bölgesi’nde Fethiye, Alanya, Belek ve Manavgat lüks ve marka otel girişimlerinin hız kazandığı bölgeler.
Diğer yandan, Marmara Bölgesi’nde Bursa, Çanakkale ve Sakarya; Karadeniz Bölgesi’nde Samsun ve Trabzon, Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise Gaziantep ve Mardin önümüzdeki yıllarda 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerde en çok stok artışının yaşanacağı şehirler” dedi.

Alternatif turizmin ağırlığı artacak

Erdoğdu, turizmde nicelikten de önemli olan şeyin nitelik olduğunu ve Türkiye’nin turizmini çeşitlendirmeye başladığını vurgulayarak”Türkiye’de son 10 yıl içerisinde güneş-kum-deniz turizmi dışında kongre, sağlık, kış, yat ve golf turizmi gibi farklı alanlarda da var olan potansiyeller keşfedilmeye başlandı.
Türkiye, termal kaynakları açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğu halde bu kaynakların henüz çok az bir kısmı değerlendirilmektedir. Önümüzdeki yıllarda Marmara, Ege ve Orta Anadolu bölgelerinde yoğunlaşan termal kaynakların aktif bir şekilde pazarlanmasıyla sağlık turizminde büyük bir atak yapılması planlanmaktadır” dedi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »