.

Kolin İnşaat’tan Soma Santraline 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Manisa Soma’da bulunan linyit kömür sahasında kurulacak santral için Kolin İnşaat 1 Milyar dolarlık yatırım yaptı..

Soma linyit kömür sahasında kurulacak 450 megavat kapasiteli santral için Enerji Bakanlığı ve Kolin İnşaat arasında rödovans sözleşmesi imzalandı. Bakan Yıldız, 2023’e kadar kömürle ilgili 25 milyar dolarlık ihale tamamlanacağını söyledi. Kolin İnşaat Soma santralı için 1 milyar dolar yatırım yapacak.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2023 yılına kadar kömürle (kara elmas) ilgili 25 milyar dolar büyüklüğündeki ihaleleri tamamlamış olacaklarını belirterek, “Biz elektrik tüketiminde ve enerji yapılanmasında kömürün payını minimum yüzde 30’larda tutmak istiyoruz” dedi. Yıldız, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait Manisa – Soma linyit kömür sahasında kurulacak olan 450 megavat (MW) kapasiteli santral yapımı rödovans (maden ocaklarının işletmesinin kiraya verilmesi) sözleşmesi imza törenine katıldı.

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının makul ölçülerle özel sektörle paylaşıldığını belirten Yıldız, “Bizler kömürümüzü yatağında özel sektöre veriyoruz ve diyoruz ki; siz ciddi bir yatırımcıysanız 30 yıllığına bu kömür sizin. Yok eğer değil başka niyetle yapıyorsanız 6 ay sonra bizim” diye konuştu.

Kömür sahalarının değerlendirilmesi amacıyla uyguladıkları modelin özel sektöre olabildiğince az yük getirecek bir model olduğunu anlatan Yıldız, yatırımcının yatırım süresi boyunca devlete herhangi bir ödeme yapmayacağını, elektrik üretmeye başladığı zaman belli bir payı kamuya verdiğini söyledi.

Türk bankaları destekliyor
Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu Kolin Grubu olarak daha önce hidroelektrik santralleri yaptıklarını belirterek, “Ülkemizin kömür rezervlerini değerlendirmek için hep bir santral ihalesi veya özelleştirme bekliyorduk. İlk işler her zaman iyidir. İnşallah bundan sonraki işlerin önünü açar” dedi. Soma linyit kömür santralinin yapımı için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını ve yatırımı dört yılda tamamlamayı düşündüklerini söyleyen Koloğlu, yatırımda finansmanı Türk bankalarından sağlayacaklarını da kaydetti.

Yaklaşık 153 milyon ton rezervli sahada işi üstlenen firma, 6 yıllık yatırım süresinin ardından 7’nci yıldan itibaren rödovans bedeli ödemeye başlayacak. TKİ Genel Müdürü Mustafa Aktaş da Soma linyit kömür sahasında kurulacak santralden yılda 2.9 milyar kilovatsaat (kWh) enerji üretimi sağlanacağını bildirdi.

Hedef 100 bin Megavat
Dünyada kömür tüketiminin giderek arttığını ve 2011 yılında kömür tüketiminin petrol ve doğalgazdan daha hızlı bir artış gösterdiğini kaydeden Bakan Taner Yıldız, şöyle konuştu:
”Türkiye 2023 yılına kadar kömür kaynaklarının tamamını harekete geçirmiş olacak. Çünkü biz elektrik tüketiminde ve enerji yapılanmasında kömürün payını minimum yüzde 30’larda tutmak istiyoruz. 2023’e kadar 25 milyar dolarlık kömürle alakalı ihaleleri yapmış olacağız. Önce Adana Tufanbeyli’de ihale sürecini başlattık, bugün Soma linyit sahasındaki sözleşmeyi imzalıyoruz.”

Sırada Bursa ve Kütahya var
Önümüzdeki ay Bursa’da, ondan sonra Kütahya Tunçbilek’te ihaleye çıkacaklarını belirten Yıldız, “Bunların yerli kaynak ve istihdama olan etkileri çok yüksek. Enerji stratejilerimizde bu kaynakların harekete geçirilmesi en ön sıralarda. Bu projeler çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapılacak” dedi. Enerji Bakanlığı, kısa dönemde kömüre dayalı 7 bin megavat kurulu güce sahip santral yapmayı planlıyor. Yıldız, “Şu an kurulu gücü 56 bin megavat civarında olan bu yapıyı 2023’te 100 bin megavat civarında olacağını öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: Milliyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 3 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.123