.

Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Yasa

Mehmet Özhaseki, Manisa Kentsel Dönüşüm Çalıştayı’nda geç yapılan planlamanın bir sonucu olarak sağlıksız ve kimliksiz yerlerin oluştuğunu söyledi. Özhaseki, Amerika’ya yaptığı bir gezi hakkında konuşurken; oradaki imar planlarının 1711’li senelerde, Türkiye’deyse en erken planlama 1930 senesinde yapıldığını belirtti.

Bakan Özhaseki 1999 senesinden sonra çıkarılan yönetmelikle beraber inşa edilen yapıların daha dayanıklı olduğunu belirterek; “Müteahhitlik hatası bulunmuyorsa, malzemeden çalınmamış ise 1999 yönetmeliğinden beri yapılan konutlarda insanlar kolaylıkla oturabilir. Bunun dışında bulunan binaları herkesin kontrol ettirmesi gerekli,zira içinde en çok sevdiğimiz insanların canlarını taşıyor, mallarımız onun içinde. Onlar biraz tehlikeli görünüyor. Peki bunların rakamı kaç, 15 milyon civarında.

Yapılan araştırmaya göre bunların yarısının doğrudan risk grubunda bulunduğu görünüyor. 1999 öncesinde inşa edilen tehlikeli yapıların tümünü değiştirmek ve dönüştürmek tarzı bir işimizin olması gerekiyor bakanlık olarak. Senede 500 bin adet bağımsız birim bulunuyor. Bunun 150-200 bini kadarı İstanbul’da geri kalanıysa 300-350 bini Anadolu’da bulunuyor. Bunları yapabilecek kadar gücümüz bulunuyor, bilgimiz var.” tarzında konuştu.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar