.

Kentsel dönüşümde dinamitle test patlatmaları yapılacak!

Kentsel dönüşümle birlikte ilk kez kullanılacak patlatma yöntemiyle yıkımlarda güvenliği sağlamak için çeşitli önlemler alınacak.

 

Kentsel dönüşümle birlikte ilk kez kullanılacak patlatma yöntemiyle yıkımlarda güvenliği sağlamak için çeşitli önlemler alınacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan Yapıların Yıktırılmasına İlişkin Yönetmelik Taslağı’na göre, patlayıcı madde kullanıldığında, yıkım tekniği, tasarım yöntemi ve genel işlemler yıkım mahallinde duyurulacak.

Yıkım müteahhitleri, patlatma yöntemiyle bina yıkımında, bilgiyi artırmak için test patlatmalar yapabilecek.

Bu tekniğin uygulanması için yapının bulunduğu mevkiyle komşu yapılara yakınlığı incelenerek, binanın yıkım yönü belirlenecek. Yıkım faaliyetlerine başlamadan önce geri dönüşümü yapılabilen malzemeler sökülerek, sahadan uzaklaştırılacak.

TEDBİR ALINACAK

Patlatmalı yıkım tekniğinde, etrafa saçılabilecek malzemeler, patlamadan kaynaklanacak hava şoku, toz ve gürültü emisyonuyla oluşabilecek yer sarsıntısının asgari seviyeye indirilmesi için bütün tedbirler alınacak.

Patlama etkisiyle etrafa saçılabilecek malzemelerin azaltılması için patlayıcı yerleştirilen bütün taşıyıcı elemanlar, önce esnek ve mukavemetli özel kumaşlar ve kafes teli niteliğinde durdurucu özellikteki malzemelerle sarılacak.

Patlamayla oluşacak hava şokunun, yakın yapılardaki camların kırılmasına neden olma ihtimalinden dolayı çevre sakinleri, patlama ve etkileri konusunda uyarılacak, alınması gereken tedbirler açıklanacak.

Planlanan patlatma zamanı çevre sakinlerine bildirilerek, oluşacak anlık gürültü emisyonunun üzerlerindeki olumsuz etkileri azaltılmaya çalışılacak.

GÜVENLİ MESAFE DÜZENLEMESİ

Patlatmalı yıkımın oluşturacağı tozu kısmen de olsa azaltmak için patlatmadan önce yapı çevresiyle yapının dönüştürüleceği alan bol suyla ıslatılacak. Patlatılacak yapının yakınlarından geçen doğalgaz hatları geçici süreyle kapatılacak.

Yapının yıkılmasını izleyecek kalabalığın güvenli mesafede olması sağlanacak. Yakın çevredeki araç ve insan trafiği, makul süreyle durdurulacak.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, herkesin yıkım yapmasını istemediklerini belirterek, ”Firma bu konuda ehil, yeterli donanıma ve teknik personele sahip olacak. Yıkımları ancak bunların yapmasına izin vereceğiz. Yıkım, bugüne kadar boş, tanımlanmamış bir alandı. İlk kez bizim tarafımızdan tanımlanacak” dedi.

Yönetmelikle insan sağlığını ön plana koyarak, alınacak güvenlik önlemlerini ve sınırlarının ne olduğunu da belirleyeceklerini dile getiren Gürgen, şöyle devam etti:

”Yönetmelikle, bir yıkım olduğunda kimlerin, hangi metreye kadar yanaşabileceğini, izleyenlerin bile ne kadar uzakta duracağını tanımlayacağız. İzleyen, belirlenenden fazla yaklaşırsa sorumlusu firmadır, onun cezasını keseceğiz. Seyretmek isteyen uzaktan seyredecek.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar