.

Kentsel Dönüşüm İstanbul’da 94 Bin Kişinin Hayatını Kurtaracak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre İstanbul’un riskli alanlarında bulunan ve yenilenecek 11 bin 932 yapı 94 bin kişinin hayatını kurtaracak.kensel

İstanbul’daki riskli alanlarda bulnan ve yenilenecek toplam  11 bin 932 yapı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre 94 bin kişinin hayatını kurtaracak.

Mega kette 2014 yılı sonuna kadar 100 bine yakın bina yıkılarak yeniden inşa edilecek. İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerini hızla hayata geçirmek için 50 kişilik profesyonel bir ekipten oluşan İstanbul Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü birimini kurarak işe başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın araştırmalarına göre İstanbul’da toplam 2 milyona yakın bina yer alıyor.

İstanbul genelinde riskli alan ilan edilen 6 milyon 323 bin metrekarelik bölgede yer alan 11 bin 932 yapı, bu yıl içerisinde yıkılarak yeniden inşa edilecek.  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Dönüşümden yararlanacak vatandaşlarımıza bakanlığımız tarafından her ay 600 liralık kira yardımı yapılacak. 2014 sonunda İstanbul’da 100 bin yapıyı yıkılarak, yeniden yapılmasına başlayacağız” dedi. Bayraktar 2023 hedeflerinin ise kentteki yapıların yüzde 50’sinin yıkılıp yeniden yapılması olduğunu da dile getirdi.
Binaların % 60’ı kaçak
Kentteki yapı stokunun yüzde 60’nın kaçak olduğu yüzde 27’sinin de acil yıkılması gerektiği söyleyen Bayraktar, “İstanbul’daki binaların sadece yüzde 35’inde deprem sigortası bulunuyor” diyerek Ataşehir, Beylikdüzü ve Halkalı’nın en güvenli yapıların yer aldığı semtler olduğunu kaydetti.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar