.

Kentsel Dönüşüm Enerji Tasarrufu İçin Çok Önemli

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, kentsel dönüşümün ısı yalıtımı için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.Kentsel Dönüşüm

Kentsel dönüşümün ısı yalıtımı için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, boşa harcanan enerjinin önüne geçilmezse Türkiye’nin dış ticaret açığı ve çevre problemleriyle mücadele etmeye devam edeceğine dikkat çekti.
Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamıza rağmen, ısı yalıtımı olmayan 16 milyon bina yüzünden 2012 yılında da havayı ısıttık. Oysa ülkemizin dış ticaret açığında en önemli kalem olan enerji ithalatı, ısı yalıtımıyla azaltılabilir.
Türkiye’nin enerji faturası her geçen gün artıyor. Enerji kullanımındaki artışa, yükselen enerji maliyetleri de eklendiğinde, Türkiye’nin dış ticaret açığı günden güne büyüyor. Oysa enerjiyi verimli kullanarak dış ticaret açığını azaltmak mümkün. Enerji verimliliğinde en büyük adım ise ısı yalıtımından geçiyor. Türkiye, 2012 yılında ısı yalıtımı olmayan binalar yüzünden 9 milyar 265 milyon doları boşa harcadı. Ülkemizde enerjinin yüzde 34’ü konutlarda kullanılıyor. Binalarda harcanan enerjinin yüzde 80’i de ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Türkiye’deki 19 milyon binanın yüzde 85’inde ısı yalıtımı bulunmadığı düşünüldüğünde her yıl verimsiz tüketilen enerjinin tablosu daha net görülüyor.
XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, boşa harcanan bu enerjiye artık dur denilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ertuğrul Yörük konuyla ilgili şunları söyledi: “Ülkemizdeki mevcut binaların yüzde 85’inde ısı yalıtımı olmaması nedeniyle kaybedilen enerjinin maliyeti yaklaşık 9 milyar 265 milyon dolara yükseldi. Türkiye ekonomisine bakıldığında bunun son derece büyük bir kayıp olduğu görülüyor. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olmamıza rağmen enerji kaynaklarını plansızca harcamaya devam ediyoruz. Bu gidişe dur demezsek cari açığın bir numaralı sebebi olan enerji ithalatı ülke ekonomimizin üzerinde ciddi bir kambur oluşturmaya devam edecek. Bu durum ülke ekonomisini olduğu kadar vatandaşlarımızı da olumsuz etkiliyor. Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar sonrasında ısı yalıtımsız binalarda oturan vatandaşların faturaları daha da arttı. Yalıtımsız binalarda yaşayanlar, yalıtımlı binalardakilere kıyasla yüzde 50 daha fazla fatura ödüyorlar. Isı yalıtımıyla hane ekonomisinde açılan bu deliği kapamak mümkün.”
Kentsel dönüşüm ısı yalıtımı için de bir fırsat!
Kentsel dönüşümün enerji tasarrufu için çok önemli bir fırsat olduğunu belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ertuğrul Yörük, “16 milyonu bulan yalıtımsız binalarımızın bir anda hepsini yalıtmak mümkün değil; ancak kentsel dönüşüm bunun için çok iyi bir fırsat olacak. Kentsel dönüşümle yeniden inşa edilecek tüm binalara eğer uluslararası standartlara uygun, CE belgeli ısı yalıtım malzemeleri ve doğru uygulamalar ile yalıtım yapılırsa ülkemizin ısı yalıtımı olmayan binalar yüzünden gereksiz yere tükettiği enerjiyi azaltabiliriz. Isı yalıtımı sanıldığı gibi maliyetli bir uygulama da değil. Bir binanın toplam maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar bir maliyetle bina ömrü boyunca enerji tüketiminden yarı yarıya tasarruf elde etmek mümkün. Biz XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği olarak üyelerimizin kalite standartlarına sahip olmasına son derece dikkat ediyor ve kalitelerini belgelemeleri için düzenli testler yaptırmalarını sağlıyoruz. Bu konuda tüketicileri de gerekli belgelere ve testlere sahip firmaların ürünleriyle ısı yalıtımı yaptırmaları konusunda uyarıyoruz” diye konuştu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar