.

Kaya Gazına Gereken Önem Verilirse Doğalgaz Ucuzlar

Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı Bahtiyar, Güneydoğu Anadolu ve Trakya’da yoğun kaya gazı kaynağı olduğunu ifade ederek ”Kaya gazına gereken önem verilirse doğalgaz o kadar ucuzlar” dedi.rafineri

Türkiye Petrol Jeologları Derneği (TPJD) Başkanı İsmail Bahtiyar, yıllık 45 milyar metreküp doğalgaz tülketimi olan Türkiye’de yoğun  kaya gazı rezervi olduğunu ve kamuoyunda kaya gazı olarak bilinen şeyl gazının petrol sektöründe ankonvansiyonel bir kaynak olarak ifade edildiğini belirtti.
Bahtiyar, Türkiye’nin mevcut yıllık doğalgaz tüketiminin  45 milyar metreküp seviyelerinde olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
”Ülkemizde bu konuda ciddi potansiyel var. Hem böyle bir kaynakla ülkenin ihtiyacını karşılıyorsunuz hem de mali yönden katkı sağlıyorsunuz. Türkiye’de bizim hesaplarımıza göre, Güneydoğu Anadolu’da, Trakya’da çok yoğun kaynak var. Alınabilir doğalgaz rezervini 1,8 trilyon metreküp olarak öngörüyoruz. Başka bir ifadeyle, yıllık tüketimimiz 45 milyar metreküp olduğunu düşünürsek, Türkiye’nin 40 yıllık tüketimini karşılayabilecek bir potansiyel var. Bu sadece Trakya ve Güneydoğu’daki veriler. Bugün Doğu Anadolu’da, Ankara ve çevresinde, Toroslar’da, Karadeniz’in bazı alanlarında da ciddi potansiyellerimiz olduğunu düşünüyoruz. Bunlar henüz günyüzüne çıkarılmamış kaynaklar. Bunun araştırılması çok önemli.”
Bahtiyar, ”Kaya gazına gereken önem verilir, yerli kaynaklardan üretim yapılabilirse doğalgaz o kadar ucuzlar” dedi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »