.

Kartal Soğanlık’ta Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Başladı

Kentsel dönüşümü yerinde dönüşüm projeleri ile devam ettiren Kartal Belediyesi, söz konusu çalışmalar kapsamında son olarak Soğanlık Gümüşpınar Mahallesi’nde bulunan 7 bloklu bir sitenin yıkımını gerçekleştirdi.Soğanlık

‘Deprem – Kentsel – Yerinde Dönüşüm’ projeleri kapsamında çalışmalara devam eden Kartal Belediyesi, son olarak Kartal Soğanlık Gümüşpınar Mahallesi’nde bulunan 7 blok ve 103 dairelik Bağlar Sitesi’nin yıkımına başladı.

Bağlar Sitesi’nde incelenen beton numunelerinin çok düşük çıktığını ifade eden Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, binalarda yaşayan insanların olası bir depremde canlı kalmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Yaptıkları bu uygulamanın deprem dönüşümü ve yerinde dönüşüm olduğunu dile getiren Altınok Öz, şunları söyledi:
“Burada yaptığımız çalışmalarda beton numunesi 5.6 çıkmıştı. Bu araştırmalar sonunda en ufak bir depremde insanların canlı kalmalarının mümkün olmadığını anladık. Gerekli çalışmaları yaptık ve ilgili yasa ile de yıkıma karar verildi. Konut sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kira yardımı yapıldı. İlgili yasanın en iyi uygulanacağı bölge de burasıdır ve bu da bir yerinde dönüşümdür. İnsanlar yine burada kalacaklar ve imarı olan depreme uygun güvenli bir bina da yaşamaya devam edecekler.”

Dönüşüm çalışmalarında belediye ile hak sahipleri arasında ortak çbir çalışma yapıldığını kaydeden Altınok Öz şunları ifade etti:
“6306 sayılı yasa çerçevesinde gereken işlemler yapılarak,  yasanın uygulanabileceği dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlara rağmen dönüşüm yapmıyoruz. Onlarla anlaşıyoruz. Birçok kişi de bana ‘başkanım bizim evimizi ne zaman yıkacaksınız’ diye soruyor. Şimdi yıktığımız binanın alt katına gittiğimizde durumu çok kötüydü. Ayakta kalma ihtimali sıfırdı. Olası bir depremde insanlarında hayatta kalma şansı sıfırdı. Dolayısıyla kanunun da verdiği yetkiye dayanarak belediye, bakanlık ve hak sahiplerinin iş birliğiyle güzel bir dönüşüm sağlanmış olacak.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar