.

JPMorgan’a Konut Kredisi Dolandırıcılığı Davası

New York Başsavcılığı ABD’nin en büyük bankaları arasında yer alan JPMorgan Chase hakkında ipoteğe bağlı mortgage ile yatırımcıları 20 milyar dolar zarar uğratmaktan dava açtı..

New York Başsavcılığı, ABD’nin bankacılık devi JPMorgan Chase hakkında dolandırıcılık iddiasıyla dava açtı.

JPMorgan’ın Bear Stearns bankası aracılığıyla sattığı ipoteğe dayalı konut kredisi ile yatırımcıları 20 milyar dolar zarara uğrattığı iddiasının yer aldığı davanın sonucunu ABD Başkanı Barack Obama tarafından 2008’deki mali çöküşün sebeplerinin araştırılması için kurulan çalışma grubundan çıkan ön sonuçlar belirleyecek.

JPMorgan suçlamaya itiraz ediyor. Bear Stearns bankası, Amerikan devi tarafından Mart 2008’de satın alınmıştı.

ABD’deki mortgage (ipoteğe dayalı konut kredisi) yatırımları, 2008’deki küresel mali krizin çıkış noktası olarak görülüyor.
Yüksek riskli ve düşük gelirli yatırımcıların çoğunluğu yüksek vadeli kredi borçlarını ödeyemez hale gelince, ABD’deki gayrimenkul balonu patladı ve buna bağlı tahviller değersiz alacağa dönüştü.

‘Kredileri incelemede sistematik hata’
New York Başsavcısı Eric Schneiderman, Bear Stearns bankasını, verdikleri mortgage kredilerini yeterince takip etmemekle suçluyor.

Bankanın, “kredileri incelemekte sistematik olarak hatalı olduğu, sınırlı incelemelerinde ortaya çıkan eksiklikleri gözardı ettiği, yatırımcıları aslında yetersiz olan inceleme prosedürleri ve kredilerin kusurlu yanları hakkında bilgilendirmediği” iddia ediliyor.

Savcılık, böylece kredi alanların ödeyemeyecekleri mortgage borçları altına girdiğini ve 2006 – 2007 yılları arasındaki kayıpların, esas kıymetlerin yüzde 25’ini aştığını da iddia ediyor.

Bear Stearns bankasının, “aldatıcı ve hileli eylemleriyle doğrudan veya dolaylı olarak” yol açtığı zararlar için yatırımcılara örtülü olarak ödeme yapması talep ediliyor.

JP Morgan’dan yapılan açıklamada ise söz konusu iddiaların, Bear Stearns bankasının satışından önceye dayandığı belirtildi.
Açıklamada ayrıca, Bear Stearns bankasının, ABD hükümetinin isteğiyle satın alındığı vurgulanarak, söz konusu iddiaların bankanın el değiştirmeden önceki dönemiyle ilgili olduğu savunuldu.

BBC İngiltere


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »