.

İzmir’de Kentsel Dönüşüm İşbirliği

İzmir’de Buca Belediyesi ile Karabağlar Belediyesi ve İZTO arasında 1800 dönümlük alanda yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları için protokol imzaladı.izmir

İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile Karabağlar ve Buca Belediyeleri arasında, 1800 dönümlük alanda yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinde işbirliği protokolünün imzalandığı bildirildi.
İZTO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Karabağlar ilçesi Osman Aksuner, Aşık Veysel ve Aydın Mahalleleri ile Buca ilçesi Seyhan Mahallesi sınırlarında kalan bin 800 dönümlük alanda kentsel dönüşüm yapılmasıyla ilgili işbirliğini görüşmek üzere, Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı ve İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş’ın katılımıyla toplantı düzenlendi.
İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, toplantıdaki konuşmasında, Oda olarak kentin en yaşamsal sorunlarına ilgisiz kalamayacaklarını ifade ederek, bakanlık ve belediyece belirlenen bölgelerin dışında, Buca ve Karabağlar’ın bir bölümü olan Yeşillik Caddesi ile tren yolu arasındaki alan, Gümüşpala ve 1. Sanayi Sitesi’ne yoğunlaştıklarını belirtti.
Karabağlar’da kentsel dönüşüm yapmak istedikleri alanın daha çok iş yeri ağırlıklı olduğuna dikkati çeken Demirtaş, “Kentsel dönüşüm denilince devamlı olarak konut alanları düşünülüyor. Biz, misyonumuza uygun olarak iş yerlerinin yoğun olduğu bölgeleri de seçtik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da bu açıdan büyük heyecan duydu. İş yeri ağırlıklı bu bölgede yapılacak kentsel dönüşüm, tüm Türkiye’ye örnek ve ilk olacak nitelikte” ifadelerini kullandı.
Demirtaş, bin 800 dönümlük alanda yüzde 80’den fazlası iş yeri olan 5 bin 377 bina bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:
“Bizim öncelikli amacımız, kentsel dönüşümün İzmir’in çıkarına olması ve üyelerimiz olan müteahhitler, inşaatçılar tarafından yapılması. TOKİ’ye burada ihtiyaç yok. Sektörde, 13 bin üyemiz var. Bunun yanı sıra inşaat, 50 sektöre hareketlilik getiriyor. Bunu yapmak istiyoruz ki üyelerimizin işleri açılsın çünkü şu anda piyasalarda işler, çok durgun. Kentsel dönüşümü belediyelerimizle birlikte yapmak istiyoruz. Kentsel dönüşüm ofislerini kısa zamanda açacağız. Birlikte çalışarak çok hızlı ilerleriz. Bu protokolle de birkaç ay içinde umarım Bakanlar Kurulu’ndan kentsel dönüşüm kararını çıkartırız.”
Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm de, söz konusu bölgenin 2009 yılında kentsel dönüşüm için çalışmaya başladıkları 6 bölgeden birisi olduğunu belirterek, bu bölgede ağırlıklı olarak mobilyacılar olduğuna dikkati çekti.
Kürüm sektör ve Karabağlar’la ilgili çok büyük ve çok güzel planları olduğunu dile getirerek İzmir Ticaret Odası ve Buca Belediyesi ile birlikte işbirliği yaparak, çok hızlı ilerleyeceğimize inandıklarını kaydetti.
Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı da, söz konusu alanda Buca Belediyesi sınırları içinde kalan bölgede, hem konut hem de iş yerleri olduğuna değinerek, bölgede çok ciddi ruhsat sorunları olduğunu, mutlaka kentsel dönüşümün olması gerektiğini ifade etti.
Toplantının sonunda, konunun tarafları arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokolün, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilerek, bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesinin talep edileceği bildirildi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar