.

İZMİR HAMSİYE DOYACAK

Ege Karadeniz Dernekleri Federasyonu (EKAF), 03 Şubat Pazar günü Balçova-İnciraltı rekreasyon alanında gerçekleştireceği geleneksel “Hamsi Şöleni” öncesi bir basın toplantısı düzenledi.hamsi

İzmirliler, 3 Şubat Pazar günü Balçova-İnciraltı rekreasyon alanında düzenlenecek “4. Geleneksel Hamsi Şöleni”ni bekliyor. Karadeniz’den getirilecek 10 ton hamsinin kızartılacağı, yaklaşık 40 bin kişinin katılım göstermesi beklenen büyük şölende, Karadeniz bölgesine ait tüm zenginlikler katılımcılara sunulacak.

Federasyonun Basmane semtindeki Genel merkezinde gazetecileri ağırlayan EKAF Genel Başkanı Aydın Özyar, Genel Başkan Vekili Dursun Ali Özkan, EKAF Denetim Kurulu üyesi İzmir eski Milletvekili Metin Öney ve Yönetim Kurulu üyeleri, 3 Şubat’taki şölenden önce hamsiyi ilk olarak basın mensuplarına ikram etti.

 ÖZYAR: “10 TON HAMSİ, 40 BİN KATILIM”

EKAF Genel Başkanı Aydın Özyar, Ege Bölgesi’nde kurulmuş 49 Karadeniz Derneği’nin üst örgütü olan EKAF’ın, federasyon olarak Konak Belediyesi ile birlikte düzenleyeceği geleneksel “Hamsi Şöleni”nde 10 ton hamsi kızartılacağını ve tahmini 40 bin kişinin şölene katılım göstereceğini belirterek, Karadeniz kültürünün tanıtılması amacıyla düzenlenen şölene tüm İzmirlileri davet etti.

Özyar, “EKAF olarak Karadeniz kültürünün tanıtılması amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu etkinlik, Federasyonumuzun 2005 yılından bu yana düzenlediği 4. Hamsi şöleni etkinliğidir. Bu büyük organizasyonda maddi ve manevi olarak bizlere destek olan Konak Belediyesi’ne ve Sayın Başkan Hakan Tartan’a öncelikle teşekkür ediyorum. 10 ton hamsinin kızartılacağı bu büyük etkinlikte, tahminen 40 bin kişiyi ağırlayacak, folklor gösterileri ve yöresel sanatçıların konserleri ile Karadeniz müziği eşliğinde hamsiyi tadacağız. Etkinlik alanında, bağlı derneklerimizin kuracağı stantlarda Karadeniz Bölgesi’ne özgü ürün ve yiyecekler katılımcıların hizmetinde olacak. Ege bölgesinin en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olan EKAF’ın düzenlediği ‘Hamsi Şöleni’nine tüm halkımızı davet ediyoruz” dedi.

KARADENİZE ÖZGÜ HER ŞEY BU ŞÖLENDE

Ege Bölgesi’nde yaşayan Karadenizliler arasında benzer etkinlikler düzenleyerek birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Özyar, Pazar günkü şölende alanda kurulacak stantlarda Karadeniz illerine özgü doğal ürünlerin vatandaşların hizmetinde olacağını belirtti. Özyar,

“2005 yılında kurulmuş olan derneğimizin o zamanlar üye dernek sayısı 35 idi. Şu anda dernek sayımız 49’a ulaşmış durumda ve giderek büyüyoruz. Doğduğu yerden doyduğu yere gelen hemşerilerimizin sorunlarıyla ilgilenmek, Karadeniz kültürünü Ege bölgesinde yaşatmak ve iki kültürü birbirine kaynaştırmayı misyon edindik. Bu yüzden benzer etkinliklere ara vermeksizin devam ediyoruz. Karadeniz deyince akla hamsi gelir, horon gelir, kemençe gelir, davul-zurna gelir, tereyağı gelir, pestil gelir, Kastamonu’nun etli ekmeği, Sinop’un mantısı gelir. Tüm bunları Pazar günkü etkinliğimizde bulacaksınız. Şölende EKAF’a bağlı 55 derneğin standı yer alacak. Derneklerimiz şölende, 18 Karadeniz iline özgü doğal ürünleri katılımcıların hizmetine sunacak. Bu bakımdan şölene katılan vatandaşlarımız Karadenizle ilgili ne ararlarsa etkinlik alanında bulacaklardır. Geçen sene 2 bin kişilik horonlar tepildi. Bu sene bu sayıyı 3 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu anlamda da şölenimiz bir rekora imza atıyor” diye konuştu.

Özyar ayrıca, 3 Şubat Pazar günü havanın sağanak yağmurlu olması halinde şölenin 1 hafta sonra gerçekleştirilebileceğini belirtti. Özyar, şölenle ilgili erteleme haberini basın yoluyla kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

KURUCU BAŞKAN MEHMET NİYAZOĞLU UNUTULMADI

Aydın Özyar, EKAF’ın Kurucu Genel Başkanı merhum Mehmet Niyazoğlu’nu da unutmadı. Özyar, ilk olarak Karadeniz Derneği’ni kuran, ardından derneği vakıflaştıran Mehmet Niyazoğlu’na, başkanlık süreci boyunca başarılı çalışmalarından ve geride bıraktıklarından dolayı minnettar olduğunu kaydetti. Özyar, Niyazoğlu’nun vefatının ardından bir dönem Federasyon başkanlığını yürüten EKAF Genel Başkan Vekili Dursun Ali Özkan’a da federasyona katkılarından dolayı teşekkürlerini sundu.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar