.

İzmir Altındağ Çamdibi İmar Planı İptal Edildi

İzmir Altındağ-Çamdibi imar planı, Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından açılan dava sonucunda iptal edildi.İzmir Altındağ

İzmir  Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 13 Temmuz 2012 tarihinde onaylananı Altındağ-Çamdibi imar planı değişikliği ve ilavesi, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nin açtığı dava sonucunda iptal edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal, İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma karan vermeden iptal kararı vermesinin, planın hatalı yapılmış olmasının en çarpıcı göstergesi olduğunu söyledi. “İzmir bir plan yanlışından daha yargı yoluyla kurtulmuştur” dedi.

Hürriyet Ege’de yer alan habere göre, İzmir 3’üncü İdare Mahkemesi, revizyon plan yerine plan değişikliği yapılmasını, şehircilik ilkeleri, planlama esasları, plan tekniği ve imar mevzuatına aykırı buldu. Mahkeme ayrıca dava konusu plan değişikliği ile dava konusu alanlarda konut amaçlı yapılaşmanın olanaklı kılındığına dikkat çekerek, ancak alanda yaşaması öngörülen artan nüfusun ihtiyacı olan sosyal ve teknik altyapı alanlarının aynı oranda arttırılmamış olmasını iptal gerekçelerinden biri olarak gördü. İzmir Büyükşehir Meclisi kararı ile uygun görülen plan değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, plan tekniğine, yürürlükteki imar mevzuatı hükümlerine ve kamu yararına aykırı olduğuna karar veren mahkeme, planı iptal etti.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »