.

İstiklal Caddesi’ni inşaat, Bağdat Caddesi’ni dönüşüm vurdu

Devam eden yenileme ve inşaat etkinliklerinin tesiriyle alış veriş caddelerinde uluslararası ve lüks marka adedi azalırken boş mağaza adedi da gittikçe artıyor.

Türkiye’nin önde gelen alış veriş ve sosyalleşme meydanlarından İstiklal ve Bağdat caddelerinde son senelerde büyük değişim yaşanıyor. İstiklal Caddesi’nde cami ve tramvay inşaatı nedeniyle çoğu marka kapsına kilit vururken, Bağdat Caddesi’nde de kentsel dönüşüm kapsamında 5 binadan biri yıkıldı. İki üç sene evvelcenin buluşma adresleri şu anda harabeyi andırıyor.

Dünyanın önde gelen ticari gayrimenkul danışmanlık şirketlerinden Cushman & Wakefield’in ortaklarına göre devam eden yenileme etkinliklerinin tesiriyle bu caddelerde uluslararası ve lüks marka adedi azalırken, boş mağaza adedi da artıyor.

Cushman & Wakefield Türkiye Yönetici Ortakları Tuğra Gönden ve Toğrul Gönden ile Türkiye’nin alış veriş caddeleri ve sektörün problemini konuştuk.

5 binadan biri yıkılmış

– Perakende sektöründe nasıl bir hava var, Türkiye’nin en mühim alış veriş caddelerinde işler nasıl gidiyor?

Toğrul Gönden: Perakendede sorun var. Kiralar hem caddelerde hem AVM’lerde geriledi. Eskiden metrekare başına 280 dolar kira alırken şimdi 210 dolarlara düştü. Yüzde 25-30 arasında düşüş var. İstiklal Caddesi’nde son kiralamaların ortalaması 70 doların da altına indi. İstiklal’de çok değişik sorunlar var. Yerler kazılmış, tramvay çalışmıyor, tursit adedi düştü. Yaptığımız incelemelere göre emniyet kaygıları hem ziyaretçiler hem de perakendeciler üstünde baskı oluşturuyor. Bu hal yaya trafiğini de olumsuz etkiliyor. İstiklal’in çehresi uluslararası markaların çıkmasıyla değişiyor. Yerine daha çok yerli markalar geliyor. Bağdat Caddesi’nde kentsel dönüşümün büyük bir tesiri var. 5 binadan biri yıkılmış. Mağazalar boş. İnsanlar bunu sevmiyor. Teşvikiye Caddesinde bile boş mağazalar görüyorsunuz. Abdi İpekçi’de boş mağazalar var. Bu mühim bir sorun. Kur indirimi ya da TL kirası vermeyen bir mülk sahibi nerdeyse kalmadı. Bunu gerçekleştirme zorundalar zira mağazalar boş kalacak.

Talep düştü

– İstiklal’de, mağazaları kiralama vakitı uzadı mı?

Toğrul Gönden: Kesinlikle uzadı. İstiklal’e talep çok ciddi düştü. Perakendecilere oturup da “İstiklal’de mağaza istiyor musunuz” demiyoruz açıkçası. Rumeli Caddesi’ne talep arttı diyebiliriz, Teşvikiye duruman iyi. Abdi İpekçi şimdilik o noktada değil, hâlâ çok durağan bir talep srandardı var. Diğer taraftan da değişik caddeler meydana çıkıyor. Sektörde fırsatlar da ciro beklentisi düşmüş olabilir ama kiralar da düşüyor. Kira daha yüksek oranda düştüyse mağazayı daha kârlı duruma getirebilirsiniz.

– Bu caddelerin eski hareketliliğe ulaşması amacıyla ne kadarlık vakit gerekiyor?

Toğrul Gönden: Bağdat Caddesi’nin yenilenmesi istikbal 5 seneda bitecek demek halinde değilim. Ama büyük oranda yenilendiği amacıyla daha iyiye gideceğini düşünüyorum. 2018’de yeni mağazalar olacak Bağdat’ta. Bu da tekrardan ivme kazandıracaktır. İstiklal amacıyla söylemek çok zor. Turizme çok endeksli. Teröre en çok duyarlılık gösteren yer. Yol çalışmalarının aslında bitmesi gerekiyor.

En büyük risk kur

Şu anda sektörde en büyük risk nedir?

Toğrul Gönden: Risk hep aynı, döviz kuru ve emniyet. Ama piyasa payı kazanmak amacıyla en doğru dönem. Bazı perakendeciler Türkiye’de doygunluk noktasına ulaştı. Yurt dışına çıktı.

– Cushman & Wakefield olarak Türkiye sektöründe neler yapıyorsunuz?

Toğrul Gönden: Şirket olarak ticari gayrimenkulde etkinlik gösteriyoruz. Konut tarafının yalnızca değerlendirme doğrultusunda varız. Büro kiralama, perakendecilere hizmet veriyoruz mağaza kiralıyoruz, derleme ve danışmanlık hizmetlerimiz var. Arsa satışları, yatırıma aracılık, yatırım danışmanlığı yapıyoruz. Mağazaların tadilat projelerini yönetiyoruz. Ciddi bir tetkik departmanımız var. Türkiye’de 40 bireyi aşkın ekibimiz var.

Gezi’den beri bekleme

– Darbe girişiminden sonra yabancılar Türkiye’ye gelmemeye başladı, sizin sektörde yatırım yönünden bir çekingenlik oldu mu?

Tuğra Gönden: Tabiki tedirginlik oldu. Ama bu emniyet haliyle alakalı bir şey. Uluslararası kurumsal yatırımcılarla sıksık temastayız. Bir numune vereyim Darbe girişimi oldu, OHAL ilan edildi. Yabancı bir yatırımcı dedi ki “Mevzuat gereği OHAL olan ülkede yatırım yapamam. Emniyet gereği elemanlarımı ülkeye yollayamam. Kusura bakmayın seviyorum ama bu tür bir bölgeda yatırım yapamam.” Güven çok çok mühim. Bilgi ekskliği de var.

Darbe girişimini bile ülke olarak çok iyi anlatmış değiliz. Almanya’da fuara gittik karşımıza çıkan şu: Belki seneye gelirim… Temasları sıcak tutmak, yakından bilgilendirmek, elinden tutmak yönlendirmek çok çok mühim. İyi ilerlemeler de var zira.

– Yabancılarda bir bekle-gör vakitci mi var?

Tuğra Gönden: Esasında Gezi’den beri var. Yavaş yavaş artan. Bulunduğumuz güne kadar çok hareketli ve parametre bir bölge var. Her şeye karşın hala çökmediysek iki çeyrekte yüzde 5’lik büyüme gösterdiysek, iyi şeyler de oluyor. Bunun en büyük destekçisi de inşaat sektörü oldu. Birkça senedır takip ediyoruz, diyelim ki yabancı oyuncu çekildiyse Türk oyuncu gelip dolduruyor.

Parlayan senedızdı

– Büro kiralamada işler nasıl gidiyor?

Tuğra Gönden: Büro kiralamada prosedür hacminde azalma görüldü. 2015 civarını geçeriz belki bu sene. Yaklaşık 300 bin metrekarelik A katagorisi büro prosedürü gerçekleşiyor. Kiralamalar yüzde 90 döviz. Kiralamada TL’ye dönmek amacıyla sinyaller alıyoruz ama tek tük. İstanbul’un her yerinde projemiz var. Büro Türkiye amacıyla beş sene evvelce parlayan senedızdı. Bu vaatle beraber bu kadar çok büro yapıldı. Ancak 2013 te başlayan sorunlar, azalma yaşattı. Düzelirse tekrar çevresel üs mevkisine gelirsek çok daha değişik şeyleri konuşuruz. Hâlâ çok çok şirket Şişli- Mecidiyeköy’de apartman dairesindeler.

– Fiyatlar düştü deniliyor, şu anda ticari gayrimenkul alabilmek amacıyla iyi vakit mı?

Tuğra Gönden: Türkiye’de ürünle alakalı bazı sorunlar var. Kurumsal yatırımcı yönünden söylüyorum, keşke diyebilsem ki elimizde çok iyi mamüller var. Yabancı kurumsal yatırımcıyı ilgilendirecek ürün o kadar az ki. Mülkiyet yapısı bunun sebebi.

Kat kat o yerlerle kimse uğraşmaz. Riski de almaz. Ürün adediarttıkça cazibe de artacak. Bunları daha çok büyük gayrimenkul yatırım fonları ve yabancı devlet fonları amacıyla söylüyorum.

– Kriz var diye büro kiralarında sözleşme vakitleri kısaldı mı?

Tuğra Gönden: Normal şartlarda 5 senelik yaparsınız. Kısaltmaya yönelik teklifler yok.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »