.

İstiklal Caddesi yılbaşında bitiyor!

İstanbul Beyoğlu’nun tanınmış caddesi İstiklal Caddesi’nin yenileme çalışmaları yılbaşında bitiyor.

İstanbul Beyoğlu’nun tarihi caddesi İstiklal Caddesi’nde oluşturulan yenileme çalışmaları yılbaşına kadar tamamlanması planlanıyor.

İstanbul Büyükkşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın yaptığı bildirimde ” İstiklal Caddesi’nde ki çalışmanın doğru bir proje olduğunu ifade etti.

“HER NİMETİN BİR KÜLFETİ OLUR”

Başkan Uysal, projenin geneli ve bitiş tarihi ile alakalı olarak da şu verileri paylaştı: “Her nimetin bir külfeti, her külfetin bir nimeti olur. İstiklal Caddesi’nde oluşturulan işin doğru olduğunu düşünüyorum. İstiklal Caddesi Cumhuriyet evveli dönemlerden kalma tarihi bir yer. Esaslı bir çalışma yapalım ve bir daha o bölgeye girmeyelim denildi. Yılbaşına kadar bitirmeyi planlıyoruz”dedi.

İSTİKLAL CADDESİ’NİN TARİHİ

Osmanlı’da Cadde-i Kebir (Büyük Cadde) adıyla tanınan İstiklal Caddesi’nin tarihi Bizans Dönemi sonrasına uzanıyor.

İstiklal Caddesi’nin olduğu bölge, Bizans Dönemi’nde Latin topluluklarını içersinde sahip olan bir Cenova kolonisiyken Pera (Karşı Yaka) olarak anılırmış. Kentin Osmanlılar’a geçmesinden sonra buraya sığamayan Latinler Boğaz’a ve Haliçkıyılarına yerleşmeye başlamış. Galata ve Pera’nın ticari öneminin giderek yükselmesi buralara İtalyanlar’dan İngilizler’e, Fransızlar’dan Hollandalılar’a kadar pek çok milletin yerleşmesini sağlamış.Gelenekleri, kültürleri ve hayat tarzlarıyla İstanbul’a gelip Pera’ya yerleşen yabancılar bölümde yeni yapılar inşaa eder iken buranın şehresini de değiştirmeye başlamışlar. Veba salgınından sonra ve günümüz İstiklal Caddesi’ne çok yakın bir konuma yerleşen Fransızlar, buraya Fransız Sarayı’nı (Maison de France) inşa etmiş. Fransız kültüründen gerektiğince büyülenen cadde Fransızların yaşadığı bu dönemde Grande Rue de Péra olarak anılmış.

Caddeye ilk Müslüman yerleşimleri 1491 senesinde II. Bayezid’in hediye olarak verilen arazi üstüne İskender Paşa’nın Galata Mevlevihanesi’ni yaptırmasıyla başlamış. Daha sonra tekrar aynı dönemde Asmalımescit Sokağı’na ismini veren asmalarıyla ünlü mescit yapılmış. Böylece 15. yüzyılda Müslümanlar da caddeye yerleşmeye başlamış.

Çok uluslu yapısıyla giderek bir alış veriş ve zanaat merkezine dönüşen Grande Rue de Pera, 17 ve 18. yüzyıllarda giderek genişlemiş. 19. yüzyılda ise bundan sonra tamamiyle dolmuş. İstiklal Caddesi’nin günümüz tarzının şekillenmesi ise 19.yüzyılın ikinci %50 sinde başlamış. Osmanlı toplumunun 19 yüzyılda Batı’ya açılması “Frenk usulü” denen tarzın Osmanlılar arasında yayılmasına niçin olmuş.

Asırlardır gözde bir bölge olan Pera Avrupalı dükkanların açıldığı son derece mühim bir merkez olmuş. Abdülaziz Dönemi’nde Pera’da sokakların taşla döşenmesinden, kanalizasyonların yapılmasına, sokaklara elektriğin getirilmesinden Tünel’in inşasına kadar pek çok alt yapı çalışması gerçekleştirilmiş.

20. yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra caddenin adı “İstiklal Caddesi” olarak değiştirilmiş. 2.Dünya Savaşı esnasında Gayrimüslimler’e yönelik izlenen politikalar tarafında bölümde Rum, Yahudi, Ermeniler ile başka yabancıların adedi da giderek azalmış. Bu yaşananlardan sonra giderek kimliğini kaybetmeye başlayan İstiklal Caddesi’ne bir de yeni oluşturulan özensiz binalar eklenince eski halinden pek de yapıt kalmamış. Genellikle 1950’den sonra Türkiye’nin değişik noktalarından çok sayıda göç almış. Bu da bölgenin dokusunu fazlasıyla kaybetmesine niçin olmuş.

1990’lı senelere gelindiğinde ise caddede geniş çaplı bir restorasyon ve düzenlenme çalışmaları başlamış. Semtte tespit edilen kitapçı, dükkan, sinema, sanat galerisi gibi sosyal ve kültürel etkinlik alanlarının adedinin giderek yükselmesi caddenin bugün canlılığına kavuşmasında etkili olmuş. Günümüzde hala mühim bir turistik ve kültürel cazibe merkezi olan cadde, 9 ayrı mahalleyi kapsıyor. 1400 metre uzunluğundaki caddenin orta noktası, Türkiye’nin en eski ortaokulu olarak tanınan şimdiki Galatasaray Lisesi kabul ediliyor.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »