.

İstanbul’un Yeni Çekim Merkezi, Kayabaşı

3’üncü havalimanı, Bio İstanbul, İstanbul Metropoliten, TOKİ Konutları, Magnet City ve Yeni Şehir gibi projelerin hayata geçeceği Kayabaşı İstanbul’un yeni çekim merkezi olmaya aday.kayabaşı

İçinde dört ayrı modern kent projesi, Bio-İstanbul, 3’üncü havalimanı ve Yeni Şehir gibi büyük projelerin yer aldığı Kayabaşı İstanbul‘un yeni çekim merkezi oluyor.

İstanbul’un yeni çekim merkezi Kayabaşı olacak. TOKİ’nin kurduğu Kayaşehir’de yaşam başladı. Yeni inşaatların yapımı ise devam ediyor. Bölgeye özel sektörün ilgisi de yoğun…
KAYABAŞI, İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Avrupa Yakası’nda 1.5 milyon nüfuslu yeni şehrin Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Arnavutköy, Eyüp ilçe sınırlarında inşa edileceği ve projeye “İstanbul Metropoliten” isminin verildiği geçtiğimiz yılın son aylarında açıklanmıştı. İçerisinde üçüncü havaalanı, dört ayrı modern kent projesi, biyomedikal Ar-Ge merkezi ve Bio-İstanbul’un yer aldığı proje, dünyanın en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projelerinden biri olma iddiasında.
İstanbul Metropoliten Projesi’nin merkezi ise Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM Otoyolu arasında kalan Kayabaşı. “Yenişehir Proje Alanı”nın merkez alanı olarak belirlenen Kayabaşı’nda, konut ve ticaret aksları gibi donatı alanlarının yanı sıra Çocuk Araştırma Hastanesi, Bio-İstanbul ve 110 hektarlık bir alanda da 20 bin nüfuslu Mıknatıs Kent (Magnet City) inşa edilecek. Yeni şehir projesi bu kadarla da sınırlı değil. Entegre sağlık kampusu, eğitim ve araştırma birimleri, kanser araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ ve doku bankası gibi uzmanlaşmış tıbbi birimleri ile konaklama, konferans ve kültür merkezlerinin yer alacağı Sağlık Kent’in yanı sıra Kayabaşı’nın güneyinde inşa edilecek Tema Park’la da İstanbul’un içindeki yoğunluğun azaltılması planlanıyor.
EN GÖZDE YER OLDU
1980’li yılların ortasına kadar Bakırköy’ün bir köyü olan Kayabaşı, 1987’de ilçe olan Küçükçekmece’ye bağlanmıştı. 2009’da ise Başakşehir İlçesi’nin bir parçası haline geldi. Kayabaşı, Ziya Gökalp, Güvercintepe, Altınşehir, Şahintepe yerleşimleri, Mehmet Akif Mahallesi’nin TEM’in kuzeyinde kalan bölümü, Sazlıdere Baraj Gölü’nün batısında, doğusunda ve güneyinde kalan kısımlarıyla Şamlar Köyü’nü de içine alarak ilçe olan Başakşehir, yaklaşık 10 bin 434 hektarlık (100 milyon 434 bin metrekare) bir alana yayılmış durumda.
TEM Otoyolu’nun gişeleri ile Fenertepe’den başlayan ve sınırları Şamlar Köyü ile Arnavutköy’e kadar uzanan Kayabaşı, yaklaşık 1.5 milyon metrekare bir araziye sahip.
Başakşehir’den birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Kayabaşı’nda, TOKİ Kayaşehir adıyla yepyeni bir şehir kuruyor. 10 bin 100 dairenin bulunduğu yeni şehrin ilk 10 etabı sahiplerine teslim edilmiş. Yedi etabın inşaatı ise devam ediyor. Yol, okul, alışveriş merkezi, cami gibi alt ve üst yapıları tamamlanan bölgede yaşam başlamış. Okula giden çocuklar ve alışverişe çıkan ailelerin ulaşımı için de belediye ring otobüs seferleri başlatmış.
FİYATLAR YÜKSELDİ
Yeni projelerle birlikte İstanbul’un yeni çekim merkezi olması beklenen Kayabaşı’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul Metropoliten” projesini açıklamasının ardından arazilerin fiyatları yüzde 100’den fazla artmış. Üç dört ay öncesine kadar metrekaresi 250-300 TL’ye satılan arazilerin fiyatları 600-750 TL’ye kadar çıkmış. Fiyatların daha da yükselme eğiliminde olduğunu ifade eden gayrimenkul ve emlak ekspertizleri, bölgedeki en değerli arazilerin ise halen Başak ve Ziya Gökalp mahallelerinde olduğunu belirtiyor. Emlakçılar, Başak Mahallesi’nde arsaların metrekaresinin bin dolardan, Ziya Gökalp’te ise bin 500 dolardan başladığını söylüyor. Başakşehir’de konutların metrekare fiyatları 2 bin 500 ile 3 bin dolar arasında, ticari gayrimenkullerin metrekare fiyatları ise 7 bin ile 9 bin TL arasında değişiyor.
Kayabaşı ile Bahçeşehir arasında kalan Deliklikaya’da MÜSİAD’ın (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) inşa ettiği Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) de bölgeye değer katacağı belirtiliyor. MÜSİAD’ın 200-300 dönümlük bir arazi üzerinde inşa ettiği OSB’nin, İkitelli OSB’den daha büyük olduğu vurgulanıyor.
Öte yandan ünlü oteller zinciri Hilton’un da Kayabaşı’ndan büyük bir arazi aldığı ve yeni bir otel projesi inşa etmeyi planladığı söyleniyor.
2B ARAZİSİ YOK
Oldukça geniş bir araziye sahip Kayabaşı’nda 2B arazisi bulunmuyor. 11 bin dönümlük Hazine arazisi ise TOKİ’ye devredilmiş. 7 bin dönümlük Hazine arazisinin yanı sıra köylülerden kat karşılığı aldığı arazileri birleştiren TOKİ, Kayaşehir’i bu arazilerin üzerine inşa etmiş. İlk etapta 200 bin kişilik bir şehir olarak planlanan Kayaşehir ve çevresinde, Metropoliten İstanbul projesi ile birlikte yaşayanların sayısı 700 bine ulaşacak. Arnavutköy ile Eyüp’ün sınırları içinde inşa edilecek yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı projesi ile birlikte, bölgede yaşayanların sayısı bir milyon 500 bin kişiyi bulacak.
Başbakanın yeni bir şehir inşa edileceğini açıklamasının ardından bölgede su havzasında bulunan arazilerin fiyatları bile tavan yapmış. Geçtiğimiz yıl metrekaresi 20 TL’ye satılan arazilerde fiyatlar 80-100 TL’ye kadar çıkmış. Emlakçılar, 60-70 TL’ye arazi bulan müşterilerin araziyi “havada kaptığını” söylüyor.
FABRİKALARIN ÇOĞU GİTTİ
Kayabaşı’nda faaliyet gösteren birkaç fabrika kalmış. Kayaşehir’den Kayabaşı’na giderken yolun sağında ve solunda bir iki dönümlük bir arazi üzerindeki, büro mobilyası üreten Çilingirler Mobilya’yı ve Akın Çorap Fabrikası’nı görmek mümkün. Bölgedeki çok sayıdaki döküm fabrikası ise Değirmenköy’e taşınmış. Geçim kaynağı hayvancılık olan Kayabaşı’nda ise günlük süt satan birçok işyerine rastlanıyor.
Aya Yorgi, Kayabaşı oldu
Eski adı Aya Yorgi olan Kayabaşı, Sazlıdere Barajı’nın hemen üzerinde yer alıyor. 1920’lere kadar Ermeni ve Rumların yaşadığı köyde, Rum ve Ermeni kiliselerinin kalıntıları bulunuyor. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderilirken, Selanik ve Drama’nın Kovitse Köyü’nde yaşayan Türkler ise Kayabaşı ve Mahmut Şevket Paşa’ya yerleştirilmiş. Şu anda bin 500 kişinin yaşadığı Kayabaşı’na, TOKİ’nin inşa ettiği Kayaşehir’in içinden gidiliyor.
Latif MUTLU / Mutlu Emlak
“Müteahhitler TOKİ’den fazla veriyor”
TOKİ, Kayaşehir’i kurarken köylüden araziyi kat karşılığı metrekaresi 390 TL’den satın aldı. Cami, hastane ve karakol gibi donatı alanlarını kuracağı arazileri ise 350 TL’den aldı. Şimdi TOKİ konut inşa edeceği arazinin metrekaresine 350 TL, sosyal donatı alanlarının metrekaresine ise 150 TL veriyor. Müteahhit ve diğer yatırımcılar ise arazinin metrekaresine 400 TL teklif ediyor. Ama köylü artık arazini satmak istemiyor.
Cemal KILIÇ / RE/MAX Harmoni
“Fiyatlar daha da artar”
Su havzasında metrekaresi 3-5 TL olan arazi fiyatları bile 70-80 TL’ye çıktı. Şamlar’da üç dört ay öncesine kadar metrekaresine 15-20 TL istenen arazilere artık 100-120 TL isteniyor. Kayabaşı’nda fiyatlar yüzde 100 arttı. Metrekaresine 250-300 TL istenen arazilere şimdi 600-750 TL isteniyor. Bu gidişle fiyatlar daha da artar. Oturmak ve yatırım yapmak için çok fazla konut talebi var. Kayaşehir’deki konutları hala TOKİ satıyor, henüz emlakçılara düşmedi.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »