.

İstanbul’un En Sessiz Semti ‘Sarıyer’

Yıldız Teknik Üniversitesi Ses ve Şehir Atölyesi tarafından İstanbul’un ilçe ilçe ses haritası çıkarıldı.sarıyer

Üniversiteler İstanbul’da gürültü ölçümü yaparak ilçe ilçe ses haritası çıkardı. Yapılan ölçüm çalışmaları neticesinde İstanbul’un en sessiz bölgesi Sarıyer olarak belirlenirken en gürültülü bölgesi İTÜ-Levent-Zincirlikuyu Hattı oldu.
İstanbul’un gürültü raporu üniversiteler işbirliğiyle açıklandı. Şehrin farklı bölgelerinde farklı ses kayıtlarının analiz edildiği test sürecinde, ses değişkenleri ve şiddetleri maketlerle ifade edildi.
Yapılan maketlerin bölgelere ait kimliksel ve fiziksel özellikleri içinde barındırdığına dikkat çeken Yıldız Teknik Üniversitesi Ses ve Şehir Atölyesi Proje Koordinatörü Görkem Verdi, ‘İncelenen seslerde en yüksek ses seviyesi Maslak‘ta çıkarken en düşük seviyeye ise Sarıyer sahip oldu’ dedi. 8 Mart’ta başlayana çalışmanın 7 grupla 7 farklı bölgede yapıldığını ifade eden Verdi, süreci Yeni Şafak’a anlattı.
7 BÖLGEDE ÇALIŞMA YAPILDI
Verdi, ‘Kadıköy, Üsküdar, İstiklal Caddesi, Büyükdere Caddesi (Maslak), Eminönü-Karaköy, Laleli-Beyazıt ve Sarıyer olarak 7 bölgeye ayrıldık. Bu bölgelerden 30 dakikalık ses kayıtları aldık. Daha sonra maket çalışmalarını yaptık. Önce her grup birer tane kendi bölgesinin maketini yaptı. Daha sonra ise ortak bir maket yapıldı. Böylece ses analizlerinin topografyaya entegre edilerek ses siluetinin oluşturulması sağlandı’ diye konuştu. Verdi, İstanbul’un en gürültülü noktası 5 puanla İTÜ-Levent-Zincirlikuyu Hattı olurken, en sessiz bölge ise 1.98 puanla Sarıyer Hattı’nın belirlendiğini söyledi.
GÜRÜLTÜ SERGİSİ
İlk gerçekleştirilen maket çalışmasını bölgenin kimliği, ses çeşitliliği ve seslerin şiddetlerini barındırdığını belirten Verdi, bölgedeki mimari ve şehirsel öğelerin soyutlanarak makette yerini aldığını ifade ediyor. Verdi, sesin yüksek olduğu bölgelerin topografik yüksekliği artırılarak vektörel bir oran yakalanmaya çalıştıklarını söyledi. Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi ortaklığında 42 kişilik ekibin yürüttüğü ‘Şehir ve Ses’ atölyesinin düzenlediği ses maketlerin sergisi 11- 24 Mart tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde sergiye açıldı.
Sıralama: Puanlama:
1– İTÜ – Levent – Zincirlikuyu Hattı: 5
2- Kadıköy – Moda Hattı: 3.58
3- İstiklal Caddesi: 3.46
4- Karaköy – Galata Köprüsü – Eminönü Hattı: 3.18
5- Kuzguncuk – Üsküdar – Salacak Hattı: 3.16
6- Kumkapı – Beyazıt – Laleli Hattı: 2.16
7- Sarıyer Hattı: 1.98

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar