.

İstanbul’u zorlamayın

AKP hükümeti kendi hazırladığı çevre düzeni ve imar planlarına bile uymadan İstanbul’da 1 milyon nüfuslu yeni bir şehir kurmak için harekete geçti.

Trafik ve altapı sorunlarıyla can çekişen 14 milyon nüfusluk İstanbul’a 1 milyon kişilik yeni bir şehir kuruluyor. Kuzeye doğru büyümesi İstanbul’u daha yaşanmaz, ölü bir kent haline getirecek uyarılarına rağmen hükümetin seçim kampanyalarında da sıkça gündeme getirdiği İstanbul’da iki yeni şehir kurulması planları hayata geçiriyor. Uzmanlar devasa projelerin iyi etüd edilmesi ve çevre düzeni planlarının yapılması gerektiğine işaret ederek üstünkörü, birkaç düzenleme ile yapılan projelerin İstanbul’u yaşanmaz hale getireceğini vurguluyor.

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Başkanı Tayfun Kahraman, hükümetin Kayaşehir’e 1 milyon nüfusluk yeni bir şehir kurulması planını eleştirerek bu projenin İstanbul’un 2009’da kabul edilen çevre düzeni planında yer almadığını, hükümetin kendi idaresinin çizdiği senaryoları dahi görmezden geldiğini söyledi. Kahraman, “2009’da bu kentin gelecek senaryosunu bir çevre planıyla çiziyorsunuz, sonra buna uymuyorsunuz. Kayaşehir’e 1 milyon nüfus büyüklüğündeki bir projenin etütlerinin çevre planlarında yer alması gerekiyor. 2009’da demek ki bu projeler kabul görmemiş işletilmemiş, ama bir dizi değişiklikle hükümler getiriliyor” dedi.

Kahraman, İstanbul’un artık daha fazla yeni yapılaşmayı kaldıramayacağını, kuzeye doğru büyümenin tamamen durdurulması gerektiğini, İstanbul’un sınırlarını zorlamanın bu kenti öldürmek anlamına geleceğini ifade etti.

Kahraman, “İstanbul’un olmazsa olmaz doğal kaynakları ki bunları bugüne kadar fazlasıyla tahrip ettik. Bu yapılaşmalarla da yok edimesi anlamına geliyor. Yeni yapılaşma su havzalarına, oksijen kaynaklarına talebi artıracak. Bu İstanbul’un yaşayamayan bir kent haline gelmesi anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »