.

İstanbul’a Çok Ucuz Konut Geliyor

Lüks konut satışlarında piyasada bir tıkanma bulunduğu söylense de ideal fiyatlı konutlar İstanbul’da her vakit alıcı buluyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Kiptaş’ın vatandaşları ucuz fiyatlarla ev sahibi gerçekleştirme amacıyla yaşama geçirdiği projelerde bu tablonun her vakit gözlemlendiğini altını çizen Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, projelerinin her vakit yoğun dikkatle karşılaştığını ifade ediyor. Yıldırım’ın verilen verilere göre, Kiptaş önümüzdeki vakitlarda evi olmayan İstanbulluları kısa vakit içersinde çok ucuz fiyatlarla ev sahibi yapacak projelerin hazırlığı içersinde. 1-1.5 ay içersinde Silivri’de pazarının çok altında rakamlarla 2 bin konutluk bir projeyi satışa sunacaklarını altını çizen Yıldırım, sonrasında da Pendik’te 350 konutu satışa sunacaklarını ifade etti. İsmet Yıldırım’la gayrimenkul sektörünü ve Kiptaş’ın yeni projelerini konuştuk.

Kâr marjını indirin

TÜİK bilgilerine göre konut satışları artıyor. Sektör oyuncuları ise pazarının sıkışık bulunduğunu söylüyor. Sizde hal nasıl?

Genel olarak piyasada bu tür bir algı var. Bu da faizlerin yüksek bulunduğundan kaynaklanıyor. Ama gereksinim sahibi vatandaş ideal konut bulduğu vakit fırsatı kaçırmıyor. O yüzden genel konjonktür Kiptaş amacıyla geçerli değil.

Bu halde firmaların fiyatlandırma konusu ile ilgili daha dikkatli mi olması gerekiyor?

Tabii. Bu yüzden ben diyorum ki ‘müteahhitler kâr marjlarını indirecekler.’ Yüzde 30-50 kâr etmeyecekler, yüzde 10 edecekler. Kimsenin muhasebesini tutmuyorum ama bu tür vakitlerde da firmaların kendisine ayar çekmesi gerekebiliyor. Arada sırada kâr marjını düşürür, piyasada itibarını kurtarırsın. Otelciler bir ara dibe vurdu. Ama sonra tekrar pik yaptılar. Kaldı ki müteahhitler çok iyi dönemler geçirdiler. Bu arada müteahhit olmayanlar da müteahhit oldu. Farklı sektörlerden girişler oldu.

Süleymaniye çekim noktası olacak

Süleymaniye’de uzun vakitdir devam eden çalışmalarınız var. Ne aşamada bu proje?

Evet bir tarihi alanlarda yenileme projemiz var. Planlamasını ve arsa meselelerini bitirmek üzereyiz. Tarihi binalar korunamamış. Eski yapıtlar yıkılmış. 7-8 yıldır de bunun üstüne çalışıyoruz. 733 parselde, 39 adada 2-3 mahalleyi amacıylae alan 2 bine yakın konut ve dükkarnların uygulanacağı bir proje haluna getirdik.

Nasıl bir proje olacak bu?

Orada Süleymaniye duvarından başlayan, sahile kadar dev bir kentsel yenileme olacak. Tarihi yapıtlar korunacak. 6-7 katlı çirkin yapılar yıkılacak. Yerine maksimum 3 katlı yeni konutlar yapılacak. Bu bölgeyi eski Osmanlı-Türk mahalleleri şeklinde 3 katı geçmeyen binalarla, sokak kültürüyle tekrardan ayağa kaldıracağız. Bittiğinde burası İstanbul’un çekim kısmı olacak.

Vatandaşla anlaşıldı mı?

Yüzde 65’iyle rızayla anlaşıldı. Yüzde 25 istimlak söz konusu. İstimlaklarda da belli bir noktaya geldik. Bu 650 milyon dolarlık bir proje ve 2018 yılsinde butona basılması planlanıyor.

bir seferberlik ilan edilebilir

Kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl?

Kentsel dönüşüm bizim amacıyla çok önemli. 10-15 yıl perspektifinde İstanbul’un yüzde 60’ının yenilenmesi lazım. Vatandaşa da bunu doğru anlatarak, özellikle ilçe belediyeleri, etraf ve şehircilik bakanlığıyla el ele sunarak İstanbul’da bir seferberlik ilan edilebilir. Toplam 1.5 milyona yakın yenilenmesi gereken konut stoğu var. Bizim de 7-8 ilçede kentsel dönüşüm çalışmalarımız var. Bahçeşehir, Esenler, Bayrampaşa’da, Kartal’da Avcılar’da, Eyüp’te toplam 10 bin konutun yerinde dönüşümü amacıyla butona basıldı, çalışılıyor.

Bahçeşehir’de 650 bine 4+1 ev

Bahçeşehir’de bir kampanyaya başladınız, burada nasıl satışlar?

4 bin konutluk Vaditepe projemizde eliimizde 350-400 adet stok vardı. Burada vatandaşa çok ideal kampanyalar yaptık, sonucunu da aldık. Peşin ödemelerde yüzde yüzde 20 indirimle 2+1 fiyatına oturulmaya hazır 4+1 veriyoruz. 650 bin TL’ye 4+1 darelerimiz var. Yüzde 20 peşinatla da 5 yıl vade yapıyoruz. Kampanya çok ilgi gördü. 15-20 günde 150 konut sattık. Bu çok özel bir proje. İçinde 3 otel, camiler, spor alanları, cadde alış veriş merkezleri var. Trafikten ötürü orada insanların bir sorunları var ama o da şubat ayından itibaren çözülecek. Çünkü TIR’lar Çatalca’ya alıncak ve bundan sonra oralara girmeyecek. Trafik sorunu çözülecek.

İlk etabın yarısı kısa vakitde satıldı
-Peki Loca Mahal Veliefendi projesinde satışlar nasıl gidiyor?

Loca Mahal Veliefendi 1262 konut ve 75 ticari üniteden meydana gelen bir kentsel dönüşüm projesi. Orada şimdilik satışa çıkmadan binlerce talep aldık ve satışa çıkan 460 konutluk ilk etabın aşağı yukarı yarısının satışı da tamamlandı. Çok büyük bir ilgi oldu. Çünkü piyasada metrekare fiyatları 10-12 bin TL seviyesindeyken biz 6-7 bin TL’den satışa çıktık. İnsanlar da fırsatı kaçırmadılar. Biz bu projeye şuandan bitmiş gözüyle bakıyoruz.

Projenin ikinci etabı da olacak

– İstanbullular Kiptaş’tan ucuz konut müjdesi bekliyor…

Çok yakında 2 bin konutluk bir projeyle yurttaşların karşısına çıkıyor olacağız. Evi olmayanları pazarının çok altında, ideal fiyata evsahibi yapacağız. Silivri’de ideal fiyata bir arazi aldık. Buraya ilk etapta 2 bin konut yapacağız. 1.-1.5 ay ortamında bu projeyi satışa çıkacağız. İlerleyen vakitlerde projenin ikinci etabı da olacak. Bu arada Pendik’te de tekrar çok ideal fiyatlı 350 konutluk bir projemiz olacak.

Sosyal konutla lüksün farkı yok

– Lüks konutta arz çoğu bulunduğu söyleniyor… Siz katılıyor musunuz bu görüşe?

Aslında bundan sonra lüks kavramı da değişti. Bizim yaptığımız sosyal konutların da lüksten bir farkı yok. Asansörü değişmiyor. Cephesi değişmiyor. Kapalı-açık otoparkını da yapıyoruz. Yani sosyal konutla lüks konut arasındaki fark belki yalnızca parkesinde, dolabında. Zaten İstanbul’a da kötü bina yapmamak lazım.

İstanbul’un asıl sayısal sayısal değeri bu değil

-Müteahhitler kâr marjını düşürsün diyorsunuz, İstanbul pahalı mı?

Tabii gerçekte İstanbul’un gerçek sayısal sayısal değeri bu değil. Fakir fukara haricinde daha yüksek fiyatla konut satılıyor olması lazım. Londra, Paris, New York gibi metropollere kıyaslandığında İstanbul’da konut fiyatları çok düşük seviyelerde. Hatta yabancılar amacıyla ücretsiz diyebiliriz.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kiptaş, Konut Projeleri Manşet kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar