.

İsrailli turisti Ege’ye getirelim

Özür ile başlayan son sürecin ürkekliği ortadan kaldıracağını iki ülke arasındaki turizm hareketini artacağını dile getiren İzmir Fahri Konsolosu ve İTO Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, “İsrailli turist zengin, iyi para harcar. Hayfa-Alanya-İzmir kruvaziyer hattı kurulabilir” dedi.turizm

İsrail’in Mavi Marmara baskınından dolayı Türkiye’den özür dilemesi, iki ülkenin enerji ve turizmde işbirliğinin artacağı yönünde iyimser beklentiler doğurdu. Özellikle iki ülkenin normalleşen ilişkilerinin Türkiye’ye turist akını başlatması bekleniyor.

Ege Bölgesi de harcama düzeyi yüksek İsrailli turist bekliyor. İsrailli turistleri Ege ve İzmir’e çekmek için İzmir’in, Alanya üzerinden İsrail’in Hayfa Limanı’na bağlanacak kruvaziyer rotası gündeme geldi.

İsrail’in İzmir Fahri Konsolosu ve İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, Türkiye ile İsrail arasında gerilimin yüksek olduğu dönemde ticari ve ekonomik ilişkilerin sekteye uğramaması için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyledi.

Turizm sektörünün politikacıların kavgasından olumsuz etkilendiğini ifade eden Eskinazi, “Şimdi ilişkiler normalleşince turist sayısı artacak. İzmir ve Ege’de bu artıştan payını almalı. İsrailli turist zengin, iyi para harcar. Kruvaziyer yoluyla İsrailli turistleri İzmir’e getirebiliriz. Hayfa-Alanya-İzmir kruvaziyar hattı kurulabilir” dedi.

“Ticarette sıkıntı yok”

İki ülkenin ilişkilerinin en sıkıntılı olduğu dönemde bile ticaret hacminin 4.5 milyar doları geçtiğini belirten Eskinazi, bu başarıda ticari ilişkileri sekteye uğratmamak için gösterdikleri çabanın etkili olduğunu ifade etti.

Eskinazi, “Türkiye ile İsrail arasında ticaret artışı devam ediyor. Zaten ticari anlamda hiç problem yaşamadık. Bütün sıkıntı politikadan kaynaklandı. Politika özellikle turizmi olumsuz etkiledi. Son yıllarda tatil için Antalya bölgesini tercih eden İsrailli turistler, başka ülkeleri tercih etmeye başladı. Şimdi özür ile başlayan son görüşmeler, ürkekliği ortadan kaldıracak. İki ülke arasındaki turizm hareketi artacak. Geçmişte en çok turistin geldiği ilk 5 ülke arasında İsrail yer alıyordu. Şimdi bu fırsat yeniden gündeme gelecek. Biz de bölgemize zengin ve para harcamayı seven İsrailli turistleri çekmeliyiz. Belki bizim iş yükümüz artacak ama ülkemiz için faydalı olacak” diye konuştu.

Kruvaziyer turizminin Türk-İsrail turizm hareketi için yeni bir pencere açacağını dile getiren Eskinazi, İzmir ile İsrail’in Hayfa Limanı’nın Alanya üzerinden bağlanabileceğini dile getirdi. Eskinazi, bu projenin gerçekleşmesi için kruvaziyer firmalarıyla görüşme yapacaklarını ifade etti.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »