.

İnşaat Sektöründeki 220 Milyar Dolar Yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçtiğimiz günler de İnşaat Çevre ve Yapı Malzemeleri Türkiye İstişare Toplantısı’da Türkiye’de ki İnşaat sektörünün ivme kazandığını ve 220 Milyar dolara yakın bir iş ve yatırım hacminin bulunduğunu söyledi.

“İmar yönetmeliğinin değişmez kurallarını yazdık”
Bakan Özhaseki ;Göreve geldiğimizde birçok yönetmelik vardır. Adeta imar yönetmelikleri savaşıyordu. Ortalık darmadağındı. Yönetmelikte istemeyerek de olsa istismara yol açan boşluklar vardı. Örneğin, kış bahçeleri türemişti. Ev 100 metrekare ama 50 metrekare kış bahçesi vardı. Mesken alındıktan sonra kış bahçesi eve katılıyor ve evin metrekaresi 150 metrekareye çıkıyor. Balkonlar da hakeza aynı şekilde. 40-50 metrelik balkonlar mesken alındıktan sonra eve katılıyor ve yeni alanlar kazandırılıyor. İmar yönetmeliğinde yöresel farklılıklar da vardı. O nedenle çeşitli kişilerden olmak üzere 166 yerden görüş aldık. İmar yönetmeliğinin değişmez kurallarını yazdık. İnşallah bu kurallar bozulmaz ve böyle devam eder.”


Kentsel Dönüsüm Konusunda Yerli Malzeme Kullanımı

Bakan Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm konusunda yerli malzeme kullanan belediyelere öncelik vereceklerini, inşaat sektörünün önünün açık olduğunu ve bu sektörün Türkiye’nin dinamosu olduğunu söyledi. Özhaseki, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kentsel dönüşüm konusunda bir çaba içindeyiz. Şunu söylemek istiyorum; balık hafızalıyız. Deprem olunca ‘eyvah’ diyoruz. Deprem bitince ise arkamızı dönüp işimize bakıyoruz. Deprem gerçeğini yok sayamayız. Kentsel dönüşümde bina bazlı değil, alan bazlı bir uygulamadan yanayız. Bu konuda belediyelerin sıkıntılar var. Tıkanmışlıkları var. Yakın zamanda bununla ilgili yasa çıkacak. Sonra oturup sorunları bir bir çözeceğiz. Şunu söylemem gerekiyorsa 1999 öncesi yapılan yapıların büyük bir bölümü risk taşıyor. O nedenle yılda 500 bin konutu yenilememiz gerekiyor. O nedenle sıfır faizle kredi sistemini getireceğiz. İstanbul’da 600 bin konut yıkılıp yeniden yapılacak. Deprem gelmeden hazırlığımız yapıyoruz. Bina bazlı bazı dönüşümler yerine alan bazlı dönüşümleri istiyoruz.”

 


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler, Konut Projeleri Manşet kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »