.

İnşaat sektöründe kaynak sorunu !

İnşaat sektöründe finansman sıkıntısı günden güne artıyor. Dövizdeki artış maliyetleri artırdı , banka kredisi olanakları sıkılaştı ve firmaların çeşitli kampanyaları sıcak para akışını bozdu.

Artan finansman sorunları inşaat malzemesi sanayisi için risk haline geldi. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’ne (Türkiye İMSAD) göre yaz aylarında görece hafifleyen finansman sorunları son üç ayda artış gösterdi. Türkiye İMSAD’ın ‘Kasım 2017 Sektör Raporu’nda şu tespitler bulunuyor:

 

 

* Olumlu talep koşullarına karşın finansman sorunları, faaliyetleri kısıtlayan en önemli engel haline geldiği ve 2017’nin başında yaşanan sıkıntılı dönemlerdeki seviyelere ulaştı.

* Öncelikle yılın ilk yarısında hızla genişleyen banka kredisi olanakları son aylarda önemli ölçüde sıkılaştı. Faiz oranlarında ve döviz kurlarında görülen artışların yarattığı maliyet baskısı sektörü olumsuz etkiliyor.

Önemli risk

* Üretici firmaların uyguladıkları kampanyaların yarattığı nakit sıkışıklığı oldu. Konut üretimi tarafında yüzde 5 peşinatlı, peşinatsız ve hatta 2019’a kadar ötelenen ödeme kampanyalı satışlar yoğun bir rekabet yaratırken nakit akışlarını da bozdu. Ayrıca yoğun kampanyalar nedeniyle konut fiyat artışları çok sınırlı kaldı. İnşaat sektöründeki finansman sorunları, tüm iş ortaklarını etkileyebileceği gibi inşaat malzemesi sanayisi için de yakından izlenmesi gereken bir risk haline geldi.

* 2017 Eylül’de inşaat malzemeleri alt sektörlerindeki sanayi üretiminde artış eğilimi ağırlık kazandı. 26 alt sektörden 22’sinde üretim geçen yıla göre artarken, 4 alt sektörde üretim geçen yıla göre geriledi. Ocak-Eylül döneminde ise 21 alt sektörde üretim geçen yılın üzerinde gerçekleşti.

* İnşaat malzemeleri sanayisinde ağırlıklı yeri olan sektörlerden düz cam, soğutma ve ısıtma donanımları, merkezi ısıtma radyatörleri, kilit ve menteşeler, seramik sıhhi ürünleri, inşaat amaçlı beton ürünleri ile kablo üretimleri, yılın dokuz ayında önemli ölçüde arttı. Buna karşın mermerler, hazır beton ile seramik karolarda üretim artışı çok zayıf kaldı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Aramaları: , , ,
Şuanda Konut Projeleri Manşet, Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »