.

İnşaat çılgınlığı ekonomiler için kırmızı alarm

Gökdelenler ekonomik krizin habercisi mi? Çin 2014 yılında dünyanın en büyük binasına sahip olacak. Ancak bu Çin için iyi haber olmayabilir. Araştırmalar gökdelenlerin ekonomik kriz habericisi olduğunu söylüyor. İnşaat çılgınlığı ekonomiler için kırmızı alarm anlamına geliyor. Peki Türkiye’nin bu konuda durumu nasıl?
Gökdelen
Çin dünyanın en uzun binasına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken uzmanların yaptıkları bir tartışmada ise ilginç öngörüler ortaya atıldı. Öngörülere göre 2014 yılında en uzun binaya sahip olacak çin aynı yıl içinde büyük bir ekonomik resesyon ve kriz yaşayabilir.

Bu ilginç ve alakasız gibi görünen öngörü aslında enteresan bir istatistiğe dayanıyor. Zira ekonomik veri endekslerine bakınca tarih boyunca İnşaat sektöründeki patlamaların Gökdelen çılgınlığına dönüşmesi sonunda her seferinde ekonomik çöküşler ortaya çıkıyor.

ÇİN’DE DÜNYANIN EN YÜKSEK BİNASI
20 Temmuz 2013’te Çin’in Changsha şehrinde dünyanın en büyük binasının temeli atıldı. Buna göre Sky City adlı bina 2014 yılında tamamlandığında 838 metrelik yüksekliği ile halihazırda dünyanın en yüksek binası olan Dubai’deki Burj Khalifa binasını 10 metre ile geride bırakacak.

Ancak ekonomi uzmanları bunun Çin için iyi haber anlamına gelmediğini düşünüyor. ekonomi Uzmanı Andrew Lawrence “150 yıllık Gökdelenler tarihini incelediğimiz zaman Gökdelen çılgınlığı ile ekonomik durgunluk ve krizlerin paralel olduğunu görüyoruz” diyor.

GÖKDELENLER KRİZİN HABERCİSİ
Gerçekten de Gökdelen İndeksi incelendiği zaman her yeni “dünyanın en uzun binası” inşasından sonra sözkonusu ülkede ekonominin kötüye gittiği görünüyor. Uzmanlar buna Amerika’da 319 metre uzunluğundaki meşhur Chrysler Building’in 23 Ekim 1929 tarihinde inşa edildikten sonra ülkenin tarihinin en büyük ekonomik krizine sürüklendiğini hatırlatıyor.

Bunun yanısıra 1996 yılınan Mart ayında Malezya’da 452 metrelik Petronas Towers tamamlandığında yine dünyanın en yüksek binası olmuştu. Ancak sadece 6 ay sonra Asya finans krizi ülkeyi ve bütün bölgeyi vurdu. Malezya borsası 1997 yılı sonunda tam yüzde 50 değer kaybına uğramıştı.

Örnekler bununla bitmiyor. Şu anda dünyanın en yüksek binası olan Dubai’deki 828 metrelik Burj Khalifa 2009 yılının Ekim ayında inşa edildikten sadece 2 ay sonra global finansal kriz neticesinde ülkede de ciddi bir ekonomik depresyon yaşandı.

Ekonomi uzmanları bunlar dışında dünyanın başka meşhur gökdelenlerinin inşa edilme süreçlerinin de incelendiğinide benzer neticeleri tespit ettiklerini belirtiyor. New York’taki Empire State Building ve Dünya Ticaret Merkezi (World Trade Center) ile Tayvan’daki Taipei 101 kuleleri buna örnek olarak gösteriliyor.

NEDEN GÖKDELENLER KRİZE İŞARET EDİYOR?
Gökdelenler aslında mistik bir şekilde krizlere işaret ediyor değil. Uzmanlar bu ilginç durumu bilimsel verilerle açıklayabiliyorlar. CNN’e bu konuda demeç veren ekonomi uzmanı Andrew Lawrence bir ülkede gökdelen çılgınlığının artmasının İnşaat sektöründeki patlamaya, inşaat sektöründeki patlamanın ise doğrudan büyük miktarda kredilerin artmasına bağlı olduğunu söylüyor. Kredi miktarlarındaki ani yükselişlerin ise ekonomi için sağlıklı göstergeler olmadığını söyleyen Lawrence, ABD’deki
Mortgage krizini de hatırlatarak inşaattaki patlamaların ekonomi için kırmızı alarm şeklinde yorumlanabileceğini söylüyor

ÇİN EKONOMİSİNİN DURUMU NE OLACAK?
Lawrence önümüzdeki beş sene içinde dünyanın en büyük ekonomisi olan Çin’in dünya üzerindeki gökdelenlerin yüzde 40’ını tek başına inşa edeceğini ifade ettikten sonra, bu göstergenin Çin’de bir inşaat patlaması olduğunun açık delili olduğunu kaydetti. Bu gökdelenlerin bir çoğunun 600 metrenin üstünde olacağını kaydeden Lawrence, 1,5 milyar dolarlık Sky City binasının ise Çin ekonomisinin en büyük sembolü olduğunu ifade etti.

Son otuz yıldır ortalama yüzde 10’luk büyümelerle büyük bir trend yakalayan Çin ekonomisi geçtiğimiz temmuz ayı içinde ekonomik büyümede yüzde 7,5’lik bir performans göstererek yavaşlamanın emarelerini göstermeye başladı bile…

TÜRKİYE’DE DE İNŞAAT SEKTÖRÜ PATLADI
Dünyada uzmanlar inşaat sektöründeki patlamaların ekonomik durgunluk ve sonrasında da krizlerin göstergesi olduğunu söyleyedursun, Türkiye’de de son 10 yıldır ciddi anlamda bir inşaat çılgınlığı yaşanıyor. Sadece TOKİ tarafından 2003 yılından bu yana son 10 yılda 100 bin nüfuslu 22 şehri barındıracak bina inşa edildi. İnşaat sektörüne sadece TOKİ’nin yaptığı katkının 53 milyar lira civarında olduğu söyleniyor. 10 yılda tam 588 bin Konut inşa eden TOKİ’nin 2023’e kadar hedefi ise 1 milyon Konut inşa etmek olacak. Elbette Türkiye’de tek konut inşa eden TOKİ değil… TOKİ haricinde de İstanbul başta olmak üzere yurdun geri kalanında da yüzbinlerce konut ve gökdelen inşa eden özel İnşaat Şirketleri ve konsorsiyumlar var.

ERDOĞAN’DAN YATAY MİMARİ VURGUSU
Bilhassa İstanbul’da ciddi anlamda bir gökdelen çılgınlığından bahsetmek mümkün. 2000’li yıllardan sonra Gökdelenler İstanbul siluetinin bir parçası haline geldi. Son olarak tarihi İstanbul siluetini gölgeledikleri ve bozdukları gerekçesiyle Zeytinburnu’nda inşa edilen ‘OnaltıDokuz’ kuleleri uzun bir süre gündeme gelmişti. Başbakan Erdoğan kulelerin sahibine kuleleri traşlamasını söylediğini ancak bu sözünün tutulmadığı gerekçesiyle kuleleri diken işadamı ile konuşmayı kestiğini ifade etmişti. Başbakan Erdoğan bu olay sonrasında İnşaat Sektörü ile ilgili yaptığı bir çok konuşmada dikey Mimari yerine yatay mimariye vurgu yapmaya başladı. Erdoğan kültürümüz ve tarihimizin de yatay mimariyi özendirdiğini söyleyerek gökdelen çılgınlığına karşı olduğunu ifade ediyordu.

AMAN TÜRKİYE EN YÜKSEK BİNA DİKMESİN!
Türkiye’de de patlama yapan inşaat sektörünün ekonomik bir krize işaret olup olmayacağını ise zaman gösteriyor. Ancak tarihteki örneklere bakınca gökdelen çılgınlığına kapılan Türkiye’de “dünyanın en yüksek binasının” inşa edilmesini kimsenin arzu etmeyeceği anlaşılıyor.

GÖKDELEN ÇILGINLIĞI DEVAM EDİYOR
Herşeye rağmen İstanbul başta olmak üzere bütün Türkiye’de gökdelen çılgınlığı devam ediyor.

İşte verilere göre sadece İstanbul’da inşa edilen ve inşaat halinde olan gökdelenlerin listesi.

 

Yapımı Devam Edenler

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri Manşet kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »