.

İmar planı tadilatı zorlaşacak! Parsel bazlı yoğunluk olmayacak!

İmar plan tadilatları zorlaştırılacak. Parsel bazlı yoğunluk artışı ise yasaklanacak. Açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’den geldi.

İmar planı tadilatları zorlaştırılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Kanunu konusu ile alakalı bazı yeni çalışmaları bulunduğunu, şunları da İçişleri Bakanlığının sorumluluğundaki Belediyeler Yasası Meclis’e geldiğinde, imar bölümü içerisine koyacaklarını söyledi.

“İmarda alacağımız kararlar bundan sonra imarla alakalı atılacak her aşaması etkileyecek.” diyen Özhaseki, bilhassa imardaki plan tadilatı konusu ile alakalı rahatsızlıklar yaşandığına ilgi çekti.

Özhaseki, “İmarda bazı plan tadilatları oluyor. Bu plan tadilatlarıyla birilerine rant sağlanıyor, emsal artıyor, kim yapıyor, kim alıyor, ne oluyor burada gibi bir kanaat oluyor. Bu amaçla imar planı tadilatları zorlaştırılacak artık.” diye konuştu.

Parsel bazlı yoğunluk artışı yasaklanacak

Bazı bireylerin iki satır dilekçeyle belediyeye gelip, “Benim burada 3 katlı yerim var, buraya 5-7 kat ver.” dediğini anımsatan Özhaseki, burada parsel bazlı yoğunluk artışlarının da yeni kanunla yasaklanacağını aktardı.

Binaların kotlarına çok kat yapılmasının önlenmesine dair de yeni düzenlemelerin imar mevzuatında yer alacağına işaret eden Özhaseki, ekim ayında uygulanmaya başlayan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine dair de görüşlerini bildirdi.

İmar konusu ile alakalı aniden çok yönetmelik bulunduğunu ve her bireyin istediği yönetmeliğe göre hareket ettiğini izah eden Özhaseki, bu tür olunca meydana çirkin bir görüntü çıktığını söyledi.

Emsal dışı alanlarla evi büyütmek yok!

Özhaseki, imarda 100 metrekarelik ev yapma hakkı olan bireyin kış bahçesi, mescid ekleyerek, 250 metrekareye kadar bunu çıkarttığına ilgi çekerek, şu şekilde konuştu:

“Bütün müteahhit gruplarıyla konuştuğumuzda, ‘Şu imardaki 100 metrelik hakkınıza size ne kadar daha üstünlük sağlarsak sizi rahatlatmış oluruz. Nereler amacıyla?’ dedik. ‘Asansör boşluğu, giriş, balkon, yangın bacası, ikinci yangın merpeni, şunlar amacıyla size kaç metrekare lazım? ‘Yüzde 30 yeter’ dediler. Biz biraz daha esneterek yüzde 37’lere kadar uzattık. Eğer 100 metrekare bir ev istiyorsanız bu yönetmeliğe göre şu anda yüzde 35’e kadar kullanabilmeniz mümkün ama eskisi gibi 250 metre yapamazsınız. Buna istismar deniyor. Bunların önüne geçecek şekilde bir yönetmelik yayınladık ve rahatladı bana göre de. Bundan sonra herkes buna göre hareket edecek.”

Plan tadilatıyla meydana çıkan ranttan devlet payını alacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “Değer artış payını getiriyoruz. Arada sırada plan tadilatı çok haklı olabilir. ‘Plan tadilatı yapılmaz.’ diye bir şey olmaz. Plan tadilatları olabilir ama istisna olmalı. Çok haklı bir plan tadilatı geldi, vatandaşın konumunu siz aldınız ve konuttan ticarete çevirdiniz. Orada konuta değil, ticarete gereksinim var. Ticarete çevirdiniz, orada ciddi bir rant sağlamış oluyor muyuz karşıya, oluyoruz. İşte bunu hesaplayalım, ‘Kamu buradan payını alsın.’ diyoruz. Yüzde kaçını alacağı, kimin alacağı, belediyenin mi, kamunun mu onlar tartışmalı. Bunların hepsi geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İmar şikayetleri amacıyla ALO 181

Bakan Özhaseki, ilaveten yurttaşların imar dışı gördükleri konularda bakanlığa ait ALO 181 hattını arayarak, şikayetlerini iletmelerini de istedi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Mimarlık kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »