.

İBB Meclis Toplantısında Esenyurt İmar Sorunu Gerginlik Yarattı

Esenyurt’ta binlerce hak sahibini mağdur eden ve bir çok inşaat firmasının iflas noktasına gelmesine neden olan imar sorunu :BB Meclis toplantısının gündemindeydi.Esenyurt

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin bu ay ki oturumunun ilk gününde Esenyurt‘taki imar sorunu gerginlik yarattı.

Esenyurt’ta, “İmar yolsuzluğu” olduğunu öne süren CHP’nin, İBB Meclisi’ne iddiaların araştırılması  için verdiği ve gizli olmasını talep ettiği “Esenyurt için genel görüşme” önerisi, AK Partililerin oy çokluğuyla reddedildi. Oturum isteği kabul edilmedi ancak Esenyurt için yeni bir imar planı hazırlandığı açıklandı.
TALEP REDDEDİLDİ
İBB Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, hazırlanan yeni planların bu ay veya Nisan ayında mecliste görüşüleceğini belirtti. Buna rağmen, İBB Meclisi’ne iktidar ve muhalefet partileri arasında yaşanan Esenyurt gerginliği damga vurdu. 103 CHP’li Meclis üyesinin, Esenyurt’la ilgili genel görüşme talebinin reddedildiği oturumda konuşan İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan, ilçenin imar planlarının sürekli değiştirildiğine dikkat çekip “2004 yılından beri devam eden bir türlü sonuçlanmayan imar planları yüzünden vatandaşlar mağdur oldu. Son olarak 2012’de hukuksuz bir şekilde ilçe meclisi toplanarak plan düzenlemesi yapmıştı.
Biz de İBB Meclisi’nde reddederek oturma eylemi yapmıştık” dedi.
Ne oldu
Esenyurt’ta 2008’de yapılan imar planlarının yerel mahkeme kararıyla önce yürütmesi durduruldu, sonra iptal oldu. Danıştay’a itiraz edilince yerel mahkemenin kararı iptal edildi. Bu arada 2010 yılında yeni imar planları yapıldı. 2010’da hazırlanan bu planın da bazı bölümleri yürütmeyi durdurma aldı. Son olarak da 2012 Haziran ayında Esenyurt Belediyesi İlçe Meclisi olağanüstü bir toplantı yaparak bazı alanlar imar düzenlemesi yapmış ve bu karar İBB Meclisi’nce de onaylanmıştı.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar