.

Havuzlar birçok hastalığın davetçisi

Sıcaklar kendini göstermeye başlayınca vatandaşlar, serinlemek için kendilerini havuzlarda buluyor. Birçok kişinin ortak kullanım alanı olan yüzme havuzları ise bulaşıcı hastalıkları içerisinde bulunduruyor. Bu bulaşıcı hastalıkların birisi de konjonktivit (göz kapaklarının iç yüzeyini ve gözün beyaz kısmını kaplayan ince ve saydam zarın iltihabı).yüzme havuzu

Dünyagöz Antalya Hastanesi’nden Dr. Tuncay Saatçi, yazın görülen bir bakteri tipinin yol açtığı bu enfeksiyondan korunmak için hijyen şartlarına uygun ve temizlenen havuzlara girilmesi yönünde uyarıda bulundu. Hijyenik olmayan ve temizlenmeyen bir havuza girmenin kabusa dönüşebileceğini aktaran Saatçi, “Oldukça bulaşıcı bir enfeksiyon olan klamidyalar virüsünün kuluçka süresinin çok kısa olması nedeniyle kişi, 24-48 saat içerisinde konjonktivite yakalanabiliyor.” dedi.

Konjontivitin gözde ışığa karşı hassasiyet, sulanma, çapaklanma, kızarıklık, kaşıntı, batma ve şişlik gibi belirtileri olduğu ifade eden Dr. Saatçi, bu belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka bir göz hekimine başvurulması gerektiğini hatırlattı. Bu tür hastalıklardan korunmak için ellerin sürekli yıkanması gerektiğini belirten Saatçi, “Havuzların bakımları titizlikle yapılmalıdır. Ayrıca ortak kullanılan her yer (ulaşım araçları dahil) düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Eğer yeterli hijyen sağlanmazsa çok sayıda insan havuzdan bakteri kapabiliyor. Üstelik kurallarına uymayan havuzlar kirli olarak adlandırılan denizlerden daha tehlikeli oluyor.” diye konuştu.

Havuz sularının yutulmaması gerektiğini de söyleyen Saatçi, bu suyun sıcaklığının da 27 dereceği geçmemesi gerektiğini anlatı. Lensle havuza girmenin de doğru olmayacağının altını çizen Saatçi sözlerine şunları kaydetti: “Kontak lensle suya girmek, gözün iltihaplanma ihtimalini arttırır. Ciltte sıyrığı, kesiği, mantarı ve diğer enfeksiyonları olan kişiler, göz-kulak-burun enfeksiyonu olan kişiler, ishal olan kişiler, bu durumları iyileşinceye ya da geçinceye kadar havuza girmemelidirler. Havuza giren küçük çocukların, tuvalet ve havuz temizliğine dikkat etmediği göz önünde bulundurulmalıdır.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »