.

Hasarlı bina sayısı 4.000’e yakın

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, 17 Ağustos Marmara depreminde hasar gören orta ve ağır durumdaki binalarla ilgili, ”Gündemimizde olan orta hasarlı bina sayısı 4.000’e yakın. Bu binaların bağımsız bölüm olarak sayısı 13 bin 487 konut veya iş yeri olarak tespit edildi.
Topaca, Kocaeli’deki yapıların durumuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal afetlerin önlenebilme imkanının olmadığını belirterek, insanların bu konuda hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.     Kocaeli’de son dönemde yapılan çalışmaların deprem öncesi hazırlık niteliğinde olduğunu ifade eden Topaca, 17 Ağustos Marmara depreminde orta hasarlı olarak tespit edilen ve güçlendirmesi yapılmayan binalarla ilgili ciddi şekilde hazırlık yaptıklarını anlattı.

Vali Topaca, gerekli incelemelerin yapılmasının ardından tespitlerin gerçekleştirildiğini dile getirerek, orta hasarlı olup güçlendirilmesi yapılmamış binaların boşaltılması konusunda tedbirler aldıklarını kaydetti.

Valilik ve ilgili belediyelerin internet sitelerinde binaların adres ve numaralarını ilan ettiklerini belirten Topaca, bu sayede kamuoyundaki bilinci arttırmayı hedeflediklerini söyledi.

Vali Topaca, ”Gündemimiz de olan orta hasarlı bina sayısı 3 bin 751. Bu binaların bağımsız bölüm olarak sayısı 13 bin 487 konut veya iş yeri olarak tespit edildi. Bu bölümlerin yaklaşık 4 bin 222 tanesi kiracılar tarafından kullanılıyor. 9 bin 500 civarındaki bağımsız bölüm de mülkiyet sahipleri tarafından kullanılıyor. Boş olan bir miktar binamız da var” dedi.

Binalarla ilgili olarak insanlara tek tek ulaşmaya çalıştıklarını dile getiren Topaca, vatandaşın geçmiş dönemde binalarındaki güçlendirmelerini kendilerinin yaptığını ancak ruhsatının ve iskan belgesinin olmadığını anlattı.

Yürürlüğe giren ve kamuoyunda ”Kentsel Dönüşüm Yasası” olarak bilinen ”Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun”un da bir takım yeni imkanlar getirdiğini belirten Topaca, binaların lisanslı şirketler vasıtasıyla sağlamlığının kontrol edilebilineceğini söyledi.

Topaca, bu konuda vatandaşa destek olmaya çalıştıklarını dile getirerek, vatandaşların, teknik olarak bilgi almak için valilik bünyesinde oluşturulan kriz merkezine, afet acil durum müdürlüğüne ve belediyelere başvurarak bilgi sahibi olabileceklerini anlattı.

-Tebligat işlemleri devam ediyor

Vali Topaca, tebligat işlemlerinin devam ettiğini, her bir vatandaşa tek tek ilgili konuların iletileceğini ifade ederek, binada güçlendirme yapmış ancak kayıtlara geçmemiş olanlara lisanslı şirketler vasıtasıyla belge isteneceğini bildirdi.

Mali anlamda vatandaşlara gerekli kolaylığı göstereceklerini anlatan Topaca, orta hasarlı binalarda oturan mülk sahiplerine, çıkan 6306 sayılı yasa gereğince kira yardımı yapılması konusunda yönetmeliğin çıktığını söyledi.

Topaca, orta hasarlı binalarda oturan kiracılara, bir kereye mahsus olmak üzere taşınma masraflarında kullanılmak üzere yardım imkanının bulunduğunu vurgulayarak, vatandaşın hasarlı binalarda yaşamamaları gerektiğini anlattı.

Tahliye sürecinde evlerin elektrik, su ve doğalgazlarının kesileceğini dile getiren Topaca, ”Amacımız, vatandaşın hayatını zorlaştırmak değil, aksine kolaylaştırmak ve güvence altına almaktır. Vatandaşlarımızı bu süreci bizimle beraber yönetmeye ve hasarlı binaları yıkmaya, bize yardımcı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

-”Ağır hasarlı binalar çok değil”

Kocaeli’deki ağır hasarlı binaların sayısının çok olmadığını ifade ederek Vali Topaca, 70 civarında ağır hasarlı binanın bulunduğunu ve bunlarla ilgili yargı sürecinin de hala devam ettiğini söyledi.

Topaca, yargılama sürecinin sonucuna göre binaların yıkılacağını belirterek, orta hasarlı binalarla ilgili sürecin ilerlediğini, vatandaşların kendilerine destek olmaları halinde bu sürecin kısalacağını anlattı.

Bugün itibariyle 4 bin 222 vatandaşın orta hasarlı binalarda kiracı olarak kaldığına işaret eden Topaca, ”Valilik, internet adresinde bu liste var. Bu vatandaşlarımız nasıl olsa kiracılar, ücret ödüyorlar, ilimizde daha sağlam kiralanabilecek binalar da var, onlara taşınmalarını arzu ediyoruz. Muhtemel bir afet durumunda bu binaların kendilerine, akrabalarına ve çocuklarına mezar olmasını istemiyoruz. O risk var, her bina yıkılmayabilir ama yapılan tespitler sonucunda bu binalar riskli binalardır. Sadece kiracılar için bunu söylemiyoruz, 4 bin 222 dışında kalan 9 bin 500 civarındaki mülk sahiplerinin de bu binaları boşaltmalarını arzu ediyoruz. 2009 yılında binaların güçlendirme süreleri sona erdi, güçlendirmesini yapıp ruhsatını almamış vatandaşlarımız var ise yapılacak teknik incelemeden sonra tamamlama imkanı olduğunu düşünüyorum. Devlet olarak tek gayemiz, vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır.”

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndaki çalışmalarda istenilen sonucun elde edilemediğinin bilindiğini dile getiren Vali Topaca, evlerin alınıp satılması esnasında ilgili sigorta sürecinin işlediğini söyledi.

AA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »