.

Hangi İlde Kiralar daha çok arttı?

Eylül ayında ikinci el konut fiyat artışında lider İstanbul olurken, kiraların en fazla yükseldiği iller sıralamasında ise Antalya birinciliğe oturdu.

İstanbul, bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 2,74 değer artışıyla, Eylül 2012’de ikinci el konut satış fiyatlarının en fazla yükseldiği il oldu. Aynı dönemde metrekare başına ikinci el konut satış fiyatları, Antalya’da yüzde 2,64, Ankara’da yüzde 2,04, Adana’da yüzde 1,96, İzmir’de yüzde 1,94; Kocaeli’de yüzde 1,69, Bursa’da ise yüzde 1,21 oranında arttı.

KİRALAR NE KADAR ARTTI?
Mortgage Uzmanı Garanti’nin desteğiyle Reidin.com ve GYODER tarafından Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’deki ikinci el ve yeni konutlara yönelik hazırlanan emlak endekslerinin 2012 Eylül ayı raporu yayınlandı.Eylül ayında metrekare başına konut kiralarının en fazla yükseldiği il, yüzde 2,99 artışla Antalya oldu. Aynı dönemde konut kira değerleri, İzmir’de yüzde 2,88, İstanbul’da yüzde 2,48, Bursa’da yüzde 2,46, Ankara’da yüzde 2,05, Kocaeli’de yüzde 1,87, Adana’da yüzde 0,84 oranında arttı.

Rapora göre yeni konut fiyatları geçtiğimiz ay, bir önceki aya göre yüzde 0,32 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,23 oranında yükseldi. Geçtiğimiz ay, yeni konut satış fiyatları, bir önceki aya göre, 1+1 daire tipinde yüzde 0,32; 2+1 daire tipinde yüzde 0,31, 3+1 daire tipinde yüzde 0,33 ve 4+1 daire tipinde ise yüzde 0,51 oranında arttı.

BÜYÜK KONUTLARDA DURUM NE?
Eylül ayında endeks bir önceki aya göre 51-75 metrekare konutlarda yüzde 0,33, 76-100 metrekare konutlarda yüzde 0,34, 101-125 metrekare konutlarda yüzde 0,32, 126-150 metrekare konutlarda yüzde 0,49, 151 metrekare ve daha büyük alana sahip konutlarda ise yüzde 0,59 oranında arttı.

GYODER (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği) Başkanı Işık Gökkaya, eylül ayı sonuçlarını değerlendirirken “REIDIN.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin, bu ay bir önceki aya göre yüzde 0,32 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,23 oranında; endeksin başlangıç dönemi olan 2010 Ocak dönemine göre ise yüzde 23,90 oranında arttığını görüyoruz. Beklentimiz çerçevesinde eylül ayının son haftalarında Merkez Bankası’nın gerçekleştirmiş olduğu 1,5 puanlık faiz indirim kararı, konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşmesine neden oldu. Kredi maliyetlerinin aşağıya düşmesi, bizler açısından talebin yeniden canlanması yönünde önemli olmaktadır” diye konuştu

TÜKETİCİYE NE TAVSİYESİ EDİLDİ?
Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Umur Güven ise “Faizlerin düşmesiyle beraber, konut fiyatlarının da yükseldiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde faiz oranlarının biraz daha düşmesi bekleniyor, ancak yine de, artan talep nedeniyle, konut fiyatlarındaki bu artış trendinin devam edeceğini öngörüyoruz. Dolayısıyla ev almak isteyenlere, bütçelerine uygun bir konut bulduklarında daha fazla beklememelerini tavsiye ediyoruz. Zira faizlerdeki düşüşle elde edecekleri avantajı ev fiyatlarındaki artış ile kaybedilebilirler” dedi.

Habertürk


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar