.

Güven İnşaat Sektörünü Canlandırıyor

İnşaat sektörünün önde gelenleri Standard&Poor’s’un Türkiye’nin notunu yükseltmesini inşaat sektörü açısından değerlendirdi.İnşaat Sektörü

İnşaat sektörü, Standard&Poor’s’un Türkiye notunu yükseltmesi inşaat sektörüne olumlu yansıyacağı görüşünde hemfikir..

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s’un Türkiye’nin kredi notunu bir kademe yükselterek BB’den BB+’ya çekmesi inşaat sektörünü de hareketlendirdi. Türkiye’nin “yatırım yapılabilir ülkeler” kategorisinin hemen altına yerleşmesi başta inşaat olmak üzere birçok sektörde beklentileri artırdı. Gayrimenkul sektörünün temsilcileri, kredi notumuzun artamasının yanı sıra inşaatın iç dinamiklerinin de büyümeye işaret ettiğini söyledi. Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, martta inşaaat sektörü güven endeksi yüzde 10.9 artarak 94.9’a yükseldi. Bu durum da inşaatçılar tarafından 2013 ve 2014’ün parlak yıllar olacağının kanıtı olarak yorumladı.
EgeYapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı
Güvenilir liman olmaya devam
Ekonomi deki istikrar ve mali disiplin ortamı Türkiye’yi dünyanın en güvenilir ülkeleri arasına taşıdı. Bulunduğumuz noktada çok daha yüksek notları hak ediyoruz. Kredi notumuzun yatırım yapılabilir seviyeye yükseltilmesi ekonomik istikrar ortamını daha kalıcı hale getirecek. Bu durumu 2013 ve 2014’ün Türkiye ekonomisi için çok parlak yıllar olacağının kanıtı olarak yorumlamak gerek.
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir
Güven sektörü canlandırıyor
2013’te güvenin tazelenmesi sektörün aktörleri ve gelecek yatırımları için umut verici. Söz konusu artış yabancı yatırımcı için güven ortamı yaratır. Yatırımların artışı beraberinde faizlerde düşüş getirir. Bu süreç doğal olarak tasarrufların yatırıma yönelmesini sağlar, sektörümüzü de canlandırır. Yerli ve yabancı yatırımcıların güveni de artıyor.
Tahincioğlu Gayrimenkul YKB Özcan Tahincioğlu
Dışarıdan para girecek
2013’ün ikinci yarısında notumuzun “yatırım yapılabilir” seviyeye yükseltilmesi Türkiye’yi ve gayrimenkul sektörünü çok olumlu yönde etkileyecek. Bu durum dışarıdan para girişini hızlandıracak ve tüm yatırımların artmasına sebep olacaktır. Son dönemde gerçekleştirilen çeşitli yasal düzenlemeler sayesinde yabancı kaynaklı yatırımların artacaktır.
İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım
Proje lansmanları artacak
BU yıl sektörümüzde görece bir büyüme bekliyoruz. Sektörde kentsel dönüşümün etkisi yoğun olarak hissedilecek. Proje lansmanlarında bir miktar artış yaşanabilir. Bu yılın ilk çeyreğindeki büyüme hızının geçen yılın aynı dönemine göre bir miktar yüksek çıkacağını tahmin ediyorum.
Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan
Yabancı yatırımcıyı getirecek
Bir ülkenin kredi notunun artması istikrara ve ekonomik sisteme olan uluslararası güvenin en objektif göstergesidir. Türk Gayrimenkul sektöründe daha aktif rol alacaklarını söyleyebiliriz. Viatrans olarak biz de yüzde yüz İsviçre kaynaklı bir fon şirketiyiz. Gecikmiş not artırımı ülkemizdeki konut kredi faizlerini düşürerek yurtdışı kaynaklı bireysel ve kurumsal yatırımları Türkiye’ye çekecektir.
Timur Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur
Tüketici açısından da olumlu
Moody’s’in yılın üçüncü çeyreğinde artışa gideceği beklentisi arttı. Piyasaları olumlu etkileyecek bu beklenti, hazine bonosu faiz oranlarını da düşürecek. Risk algısının azalması doğrudan yabancı yatırımların artmasını sağlayacaktır. İnşaat sektörünün de bu süreçten faydalanacağını düşünüyoruz. Bu durum tüketici açısından da olumlu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar