.

Gölcük Tabiat Parkı İmara Açıldı

Bolu Gölcük Tabiat Parkı, Belediye Meclisi kararı ile imara açıldı, bölgede Serender tipi evlerin yanı sıra 100 yataklı otel de inşa edilebilecek.Tabiat Parkı

Bolu Belediye Meclisi’nde Gölcük için tarihi bir karar alarak Gölcük Tabiat Parkı uzun devreli gelişme planı çerçevesinde Gölcük’te Serender tipi evlerin inşasından 100 yataklı otele kadar birçok imara izini verdi.

Gölcük Tabiat parkı uzun devreli gelişme planı teklifi Bolu Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. Plana göre tabiat parkının bakir ve ağaçlarının noksan olduğu yerlere 30 adet ağaçtan Serender tipi evlerin yapılması planlanıyor. Belediye Meclisi’nde yaptığı konuşmada konu hakkında bilgiler veren İmar komisyonu üyesi Haluk İnceler “Gölcük tabiat parkı sınırlarını kapsayan 38 hektar alanın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Bolu Belediye Başkanlığı arasında imzalanan sözleşme ile temel belediyecilik hizmetleri Bolu Belediyesi’ne devredildi. Bu kapsamda, Tabiat parkının sahip olduğu kaynak değerlerinin sürekliliğinin sağlanarak, sürdürebilir yaşam ilkeleri çerçevesinde doğayla uzlaşık yaşama kültürünü geliştiren, kontrollü kullanım ilkeleri ile tabiat parkı çevresindeki yöre insanın ve ziyaretçilerinin aktivitelerini destekleyen yöre halkının ekonomisine artı değerler katan çevreye duyarlı bir Planlama anlayışı doğrultusunda hazırlanan Gölcük Tabiat Parkı uzun devreli gelişme planı teklifi komisyonumuz tarafından incelenerek uygun görülmüş olup, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün onayına sunulmasının uygun görülmesine karar verilmiştir” dedi.

       “Ağaçlarının dibinde mangallar yakılmak suretiyle ağaçlar yok edildi”
Konu hakkında açıklama yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz Gölcük’ün dünya için çok önemli bir yer olduğunu söyleyerek; “Buraya geçmişte devlet ve insanlar sahip çıkmadı. Ağaçlarının dibinde mangallar yakılmak suretiyle ağaçlar yok edildi. Şimdi biz bu doğal güzellikle bozulmasın diye uğraşıyoruz. Artık buraya gelecek olan insanlar burasının bedelini ödemek zorunda kalacak. Buraya bir otobüs insanın gelerek konaklayabileceği ve para bırakabileceği bir yapıyı oluşturmak zorundayız. Bunun için milli parkların ve bakanlığın buradaki çalışmalara onay vermesi gerekiyor. Bunun için hazırladığımız taslak planı milli parklar yetkililerine sunduk. Değişiklikler de olabilir aynen kabul de edilebilir. Bu planın onay almasından sonra buraya 100 yataklı bir Otel yapılacak. Bu Otel yap-işlet-devret modeliyle yapılacak. Bu otel ancak Teleferik hattı çekildiği takdirde inşa edilecek. Karacasu ve Aladağlara hatta Kartalkaya’ya bu Teleferik gidecek. Bu yüzden milli parkların sınırlarını genişleterek inşa edilecek olan otelinde bu sınırların içine alınmasını sağlayacağız. Gölcük artık özel firma toplantılarını da yapıldığı bir yer konumuna gelecek” diye konuştu. Gölcük’ün imara açılacak olmasından dolayı çevre katliamı olacağı endişesiyle tepki veren CHP’li meclis üyelerine yönelik olarak konuşan başkan Yılmaz “Büyük düşünmek zorundayız. Çevreyi koruyarak bu atılımları yapmak zorundayız. Burada elde edeceğimiz başarı Abant içinde bir ölçü olacaktır” diye konuştu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Arsa ve Arazi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar