.

Global Yatırım Holding elektrik üretimine başladı

Global Yatırım Holding, Aydın ve Şanlıurfa’daki santralleri ile biyokütleden elektrik üretimine başladı. Pamuk sapı da dahil olmak üzere tarımsal ve hayvansal biyokütleden üretim yapan iki tesis, 17.2 MW’lık toplam kapasiteleri ile 45 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor, gerçekleştirdikleri işbirlikleriyle bölümde tarımında verimi arttırıyor.

Global Yatırım Holding, Liman, Enerji, Gayrimenkul ve Finans sektörlerindeki kuvvetli faaliyetleri ve liderlik misyonu ile imza attığı mühim başarılara bir yenisini daha ekledi. Global Yatırım Holding’in enerji alanındaki ana iştiraki Consus’un bağlı ortaklıkları olan ve biyokütleden elektrik üretimi konusu ile ilgili Türkiye’nin sasenesi şirketlerinden Mavibayrak Enerji Aydın Söke’de, Doğal Enerji ise Şanlıurfa’da elektrik üretimine başladı.

Türkiye’nin ilerleyen enerji gereksiniminin yerel kaynaklardan ve etrafa duyarlı bir şekilde karşılanmasını amaçlayan Global Yatırım Holding, bu tarafta yatırımını tamamladığı iki lider tesisinde biyokütleden elektrik üretimine başladı. Yurt dışında süregelen olarak sarfedilen biyokütleden enerji üretimi; hasat sonrasında tarım alanlarında kalan hasat atıkları, hayvan üreticiliğinden meydana gelen natural atıklar ve orman atıklarının enerjiye dönüştürülmesi ile gerçekleştiriliyor. Enerjide ithal girdiye olan bağımlılığı azaltarak ülke ekonomisine katkı gerçekleştiren bu model ile Consus; çevresel istihdama da mühim bir katkı sağlıyor. Tarladan toplanarak etrafa saygılı bir şekilde enerjiye dönüştürülen temiz ve yerli kaynaklar “Yenilenebilir/Temiz Enerji” kapsamında değerlendiriliyor. Consus, bu süreçte kamu kuruluşları ve çiftçilerle ortak çalışmalar yürüterek, tarım verimliliğinin yükselmesinde da mühim bir rol oynuyor.

Söke’de pamuk sapından elektrik üretiliyor

Consus, biyokütleden enerji ürettiği Türkiye’nin lider santrallerinden birini iştiraki Mavibayrak Enerji aracılığı ile Aydın’nın Söke eyaletinde hizmete soktu. 12 MW kurulu gücündeki santral, hasat sonrasında tarlada kalan pamuk saplarını elektrik enerjisine dönüştürüyor. 12 MW’lık kapasite ile senede aşağı yukarı 80 milyon kWs elektrik yapan santral, 30 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor. Mavibayrak Enerji’nin 12 MW olan kurulu gücü, kapasite artırımı ile 24 MW’e çıkarılıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nca onaylanan kapasite artışının, lisans tadil sürecinin tamamlanmasının sonrasında 2018 senesi içersinde tamamlanması planlanıyor.

Tarımsal ve hayvansal atıktan 45 bin haneye elektrik

Consus’un bir başka lider santrali de Şanlıurfa’nın Haliliye eyaletinde bulunuyor. Doğal Enerji, 5.2 MW kurulu gücünde, tarımsal biyokütle ve hayvansal atıklardan elektrik enerjisi elde eden tesisi ile bu alanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yapılan lider santrallerden biri olarak üretime başladı. 5.2MW’lık kapasite ile senede aşağı yukarı 35 milyon kWs elektrik üretimi yapacak santral, 15 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak. Global Yatırım Holding, Aydın ve Şanlıurfa’daki tesisleri ile tarımsal ve hayvansal atıklardan toplam 45 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılıyor.

Kutman: “Bu modeli Türkiye’de süregelenlaştıracağız”

Türkiye’nin biyokütle zenginliği ile 5000 MW’ın üstünde enerji üretmenin olası bulunduğunu ilgi çeken Global Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman; “Biyokütleden enerji üretimi, Türkiye’de çok yeni bir alan ve toplam elektrik üretimindeki payı yüzde 1’in dahi altında. Oysa Türkiye geniş tarım alanları ve hayvancılık etkinliği ile bu hususta çok mühim bir potansiyele sahip. Yurtdışında gerektiğince süregelen olan biyokütleden enerji üretimini, Türkiye’de de süregelenlaştırıp hak ettiği yere taşıyacağız. Biyokütle tedarik ve santral işletmeciliği hareketlerini tek çatı altında toplayan ve sasenesi şirketlerden biri olan Consus’un bu alandaki lider yatırımları süratli ve kuvvetli bir şekilde sürecek” dedi.

Arpacıoğulları: “450 milyon dolar yatırımla, senelik 1.5 milyar kWs kapasite hedefliyoruz”

Biyokütle yatırımlarını 450 milyon dolara taşımayı planladıklarını bildiren Global Enerji ve Madencilik CEO’su Atay Arpacıoğulları ise; “Aralıksız yatırımlarımızla 2020 senesine kadar aşağı yukarı 250 MW kurulu güce ulaşmayı amaçlıyoruz. Türkiye’nin tarımsal atıklarının yoğun bulunduğu bölgelere odaklanacağız. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla birlikte, senede aşağı yukarı 1.5 milyar kWs’lik elektrik üretimi ile Türkiye’nin biyokütleden enerji yapan en büyük şirketi olmayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Enerji kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »