.

Gerede’den Ankara’ya İçme Suyu Nakledecek Proje Yarılandı

Ankara’ya Bolu Gerede’den 226 milyon metreküp içme suyu sağlayacak projenin yarısı tamamlandı.gerede

Gerede‘den Ankara‘ya içme suyu transfer edecek Ankara İçme suyu 2. Merhale Projesi’nin yüzde 45 oranında tamamlandığı açıklandı.

Bolu Gerede Belediye Başkanı Ömer Baygın, Ankara İçme suyu 2. Merhale Projesi ile Başkent’e yıllık 226 milyon metreküp su sağlanmasının amaçlandığını belirterek, “Tünel kazma ve kaplama inşaatında 15 bin 100 metre ilerleme sağlandı, inşaatın yüzde 45’lik bölümü tamamlandı” dedi.

Baygın, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün (DSİ) Gerede’den Ankara’ya su taşıyacak sistemin ihalesini 10 Aralık 2010’da tamamlandığını söyledi. Ulusu Çayı üzerinde inşa edilen Işıklı Regülatörü ve iletim tüneli vasıtasıyla suyun Çamlıdere Barajı’na aktarılacağını ifade eden Baygın, şunları dile getirdi:
TÜRKİYE’DE İLK DEFA
“Tünelin delme, segment kaplama ve enjeksiyon imalatlarının her biri 240 metre uzunluğunda 3 tünel delme makinesiyle yapılıyor. Bu anlamda Türkiye’de ilk defa aynı anda 3 farklı yönden tünel delme makinesi kullanılıyor. Tünel kazma ve kaplama inşaatında 15 bin 100 metre ilerleme sağlandı, yapımın yüzde 45’lik bölümü tamamlandı. Özellikle kış ve bahar aylarında fazla olan su, regülatör aracılığıyla tünele yönlendirilecek.”
HIZLI İLERLİYOR
Baygın, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun çalışmaları takip ettiğini kaydederek, projeyle Ankara’ya yıllık 226 milyon metreküp içme suyu aktarılmasının planlandığını bildirdi. Projede hızlı ilerleme sağlandığına dikkati çeken Baygın, “Işıklı Regülatörü’nde mekanik aksamın montajı devam ediyor. Maliyeti yaklaşık 341 milyon 773 bin lira olacak projenin 2014 yılı sonu itibarıyla bitirilmesi planlanıyor” ifadesini kullandı.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »