.

Galataport İhalesinde Teklif Verme Süresi Sona Erdi

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait kamuoyunda Galataport adıyla bilinen Salıpazarı Liman Sahası ihesinde teklif verme süresi sona erdi.Galataport

Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye ait kamuoyunda Galataport olarak bilinen Salıpazarı Liman Sahası’nın 30 yıl süreyle ‘işletme hakkı verilmesi’ yöntemiyle özelleştirilmesinde teklif verme süresi sona erdi.

Pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek, geçici teminatı 20 milyon dolar, doküman bedeli ise 20 bin lira belirlenen ihaleye, yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek.
İstanbul Salıpazarı Kruvaziyer Limanı, 2011 yılındaki 627 bin 897’yi aşan yolcu ve 420 gemi sayısı ile Akdeniz’in en uğrak 10 kruvaziyer limanından biri konumunda bulunuyor. Limanın yolcu bazındaki pazar payı yüzde 26’ya karşılık geliyor.
İstanbul’un faaliyet halindeki tek kruvaziyer limanı olma özelliğine sahip Salıpazarı Limanı, tarihi yarımada, Beyoğlu ve Galata Kulesi gibi turistik ve sosyal-kültürel merkezlere yakınlığı nedeniyle turistler tarafından tercih ediliyor. Liman bu özellikleri nedeniyle dünyanın en önemli kruvaziyerlerinin uğrak durakları arasında bulunuyor.
Limanın, ülke turizmine sağlayabileceği katma değerin yanı sıra, olası bir afet halinde kentin boşaltılması için bir çıkış noktası olarak kullanılabilme potansiyeli olduğu vurgulanıyor.
112 bin m2’lik proje alanı
Liman sahasının, 100 bin 280 metrekare Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ mülkiyetindeki planlama alanı, 131 bin 821 metrekare kapalı alanı, bin 115 metre toplam rıhtım uzunluğu bulunuyor.
Projenin toplam planlama alanı 11 bin 867 metrekarelik dolgu alanla 112 bin 147 metrekareye çıkıyor. Kruvaziyer liman alanı 85 bin 208, yollar 892, rekreasyon alanı 13 bin 941, kültürel tesis alanı 12 bin 107 metrekareyi buluyor. Proje için maksimum 127 bin 811 metrekare yapılaşma ve 99 bin 256 metrekare inşaat öngörülüyor.
İstanbul 1 nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun kararıyla ‘Kentsel Sit Alanı’, Bakanlar Kurulu tarafından ise ‘turizm merkezi’ olma özellikleri taşıyan proje alanı, Tophane Çeşmesi, Nusretiye Saat Kulesi, Nusretiye Cami, Kılıç Ali Paşa Cami, Nusretiye (Tophane Kasrı), çifte saraylar (Mimar Sinan Üniversitesi) ile çevrelenmiş bir tarihsel bölgede yer alıyor.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar