.

Evinin önüne park edenler yandı

Bakırköy’de oturan bir vatandaş arabasını evinin önüne park ettiği için ceza yedi.park

Bakırköy’ün Yeşilköy Mahallesi’nde oturan Halef Remzi V, sahibi olduğu otomobili oturduğu binanın önüne park etti. Fakat bir süre sonra eve gelen ceza yazıları ile şaşkına döndü. Toplam 114 park cezası kesilmişti. Ödemesi gereken tutar ise 691 TL olarak belirlendi. Halef Remzi V, duruma itiraz etti. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne kesilen cezaları iptal ettirdi.

İstanbul‘da bir vatandaş, ikamet ettiği binanın önüne park ettiği aracına, toplam 114 adet ceza karşılığı yazılan 691 liranın iptali için Bakırköy Tüketici Sorunları Hakem Heyeti‘ne başvurdu. Heyet, cezaların iptaline karar verdi.

Bakırköy’ün Yeşilköy Mahallesi’nde oturan Halef Remzi V, İstanbul’da otoparklardan sorumlu kurumlarca yürütülen ücretli Otopark uygulamasının iptali ve 21 Ocak – 2 Eylül 2012 tarihleri arasında plakaya yazılan 114 adet ceza karşılığı 691 liralık borcun iptali için Bakırköy Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvuruda bulundu.

Hakem heyeti, konuya ilişkin İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi’nden bilirkişi raporu ve söz konusu Otopark firmasından savunmasını istedi.

Otopark işlerini yürüten firmanın savunmasında, 5216 Sayılı Büyükşehir Kanunu’nun ve 2918 Sayılı Kanun’un ilgili maddeleri gereği, büyükşehir belediyesi sınırları içinde kalan cadde ve sokaklarda otopark alanlarının belirlenmesi ve işletilmesi yetkisinin büyükşehir belediyelerine verildiği, söz konusu alanın otopark yeri ilan edilmesinde yetki açısından hukuka aykırılık bulunmadığı belirtildi.

Bilirkişi raporunda ise apartman sakinlerinin, civardaki bölge otoparkları veya genel otoparkları sürekli ve serbest bir şekilde kullanımlarına işletmelerce imkan tanınmasının Yönetmelik uyarınca zorunlu olduğu, alınmış ücretler söz konusu ise bunların iadesi ve plakalara yazılmış borçlar varsa silinmesinin hukuksal açıdan doğru ve yerinde olacağı, davaya konu somut uygulamanın tüketici hakları hakem heyeti çerçevesinde tüketici işlemi olduğu kaydedildi.

Raporda ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘nin hüküm ve tasarrufu altındaki otoparkların işletilmesine Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile izin verildiğinden, bu uygulamaya son verilmesine ilişkin talebin tüketici hakem heyeti alanına girmediği belirtildi.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti de ücretli otopark uygulamasının iptaline ilişkin talebin reddine ancak tüketici tarafından kullanılan araca otopark bedeli olarak yansıtılan 114 adet ceza karşılığı 691 liralık borcun otopark yönetmeliği gereğince yansıtılamayacağından, iptaline karar verdi.

Halef Remzi V, yaptığı açıklamada, ikametinin önünde bulunan yolun üzerine aracını bıraktığını belirterek, “Aracımı bırakacak başka yer yok. İkamet ettiğim binanın önünde bana ait olması gereken yeri ücretli otoparka çevirdiler. Ardından aracımı bıraktığım için bana toplam 114 ceza yazdılar. Bunun hukuk dışı olduğunu kanıtlamış oldum. Yine yazacaklar, ben yine iptal ettireceğim”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »