.

Evinin altından Bizans sarayı çıktı

Hazine, Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi’ye Magnaura Sarayı’nın kalıntıları üzerine inşa edilen evini boşaltması için tebligat gönderdi.Mehmet Şevki Eygi

Yıllarca savunduğu fikir ve yazıları nedeniyle mahkeme kapılarında dolaşan Milli Gazete Yazarı Mehmet Şevket Eygi’nin bu kez oturduğu ev başına dert açtı.

Vatan’ın haberine göre, Hazine, Eygi’nin 30 yıldır ikamet ettiği Sultanahmet Kutlugün Sokak’taki evini altında Bizans Magnaura Sarayı kalıntıları olduğu gerekçesiyle boşaltmasını istedi. Eygi’nin tapusunun iptali de isteniyor.

İSTİMLAK BEDELİ YOK

80 yaşındaki Eygi Hazine‘nin gönderdiği tebligatı alınca şaşkına döndü: “Tapusu bana ait olan evimi, altında Magnaura Sarayı kalıntıları olduğu gerekçesiyle istimlak parası ödenmeden boşaltmam isteniyor. Magnaura kalıntıları 1 kilometre uzunluğunda olup oturduğum evin hemen yanında birkaç parça kalıntısı da bulunuyor. Tarihi yarımadanın altı tarihi kalıntılarla dolu. Kazmayı vurduğunuz yerden fışkırır. Koca Suriçi’nde sadece benim evimin seçilmesi manidar geliyor.”

Oturduğu binanın üç katlı olduğunu belirten Eygi, şunları anlattı: “Benimle birlikte diğer oturanlar da mağdur olacak. Hazine, Bizans kalıntılarını bahane ediyor. Ancak Tapu sahiplerine istimlak bedeli verilmeyeceği, mahkeme yolunun açık olduğu yazan tebligatlar gönderildi. Bu yaştan sonra mahkeme sonucunu görmeye yetecek ömrüm olur mu bilemiyorum! Oturduğumuz binanın bitişiğinde Kemer şeklinde birkaç yıkık tarihi eser ve parça bulunuyor. Bu tarihi kalıntılar izinsiz olarak restore edildi. Kimse gelip de buralarda ne oluyor demedi!”

MAFYA ŞÜPHESİ

Mehmet Şevket Eygi, rant mafyasından endişeli olduğunu söylüyor: “Devlet tapulu meskenimin iptalini istiyor. Üstelik istimlak bedeli vermeden. Mahkeme masrafı da bana ait olacakmış. Madem mülkümü alıyorsun bari değerini ödensinler. Endişem rant mafyası. Elimizdeki mülkün Arazi rantçılarına peşkeş çekilmesinden endişeliyim.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »