.

Ev Alanlar Yalıtıma Dikkat Etmiyor

‘Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması sonuçlarına göre ev alanların yalıtım konusunda yeterince dikkat etmediği ortaya çıktı.Yalıtım

Filli Boya Yalıtım’ın desteği ile Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından gerçekleştirilen ‘Enerji Verimliliği ve Binalarda Isı Yalıtımı Tüketici Algı Araştırması’na göre 10 kişiden 9’u ısı yalıtımını para ve enerji tasarrufu sağladığı için konutta çok önemli olarak tanımlıyor. Ancak sadece dört kişiden biri ısı yalıtımının enerji verimliliği için de önemli olduğunu düşünüyor.

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de, tüketicilerin ısı yalıtımının sadece enerji faturalarına olan etkisine önem vermeleri. Tüketiciler gerçek verilerin tersine konutlarda enerji faturalarını sadece elektrikli ev aletleri ve beyaz eşyanın arttırdığını düşünürken ısı yalıtımının ise tüketiciler için büyük ölçüde tasarruf ve konfor sağladığını ortaya koyuyor.

Konut Alan Dört Kişiden Biri Isı Yalıtımına Önem Veriyor
Türkiye’de iki bireyden biri ısı yalıtımı mantolama olarak tanımlarken bireylerin yüzde 82’si mantolamayı en etkili ısı yalıtım yöntemi olarak tanımlıyor. Konut satın alımında ise sadece dört kişiden biri bina yalıtımına önem veriyor. Bireyler için konutta ısı yalıtımının olmasındansa konforlu olması daha önemli.

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sungur Bursa, ısı yalıtımının kentsel dönüşümün gizli finansman kaynağı olabileceğini söyledi.

 Konuyla ilgili değerlendirme yapan Betek Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk da,  şunları söyledi:

“Isı yalıtımı yaptıranların büyük çoğunluğu çevresindeki insanlara ısı yalıtımını tavsiye ediyor. Bu da işimizi iyi yaptığımızı gösteriyor. Araştırma sonucundan gördüğümüz diğer bir sonuç ise ısı yalıtımı yaptırmak isteyenlerin finansman kaynağına ihtiyaç duyması. Burada hem devlete hem de bankacılık sektörüne önemli işler düşüyor.”

Konutların % 71’inde yalıtım yok
–  Konut alımında dört kişiden biri bina yalıtımına önem veriyor.
–  Araştırmaya katılanların yüzde 71’inde ısı yalıtımı bulunmuyor.
–  Türkiye’nin yüzde 82’si mantolamayı en etkili ısı yalıtım yöntemi olarak değerlendiriyor.
–  Bireyler konutlarda enerji faturalarını beyaz eşyanın arttırdığını düşünüyor.
–  Bireylerin yüzde 66’sı yeni mobilya yerine ısı yalıtımını tercih ediyor.
–  Her dört kişiden üçü ısı yalıtımını para ve enerji tasarrufu sağladığı için önemli buluyor.
–  Yalıtım yaptıran bireylerin %74’ü elektrik faturalarında %40’tan fazla tasarruf yaptığını düşünüyor.
–  Isı yalıtımı yaptıranların %85’i ısı yalıtım yaptırmayı çevresine tavsiye ediyor.
–  Isı yalıtımındaki bilgilendirmeler yetersiz bulunuyor.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar