.

Esenler’deki Riskli Binalar Emülitle Yıkıldı

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Türkiye genelinde başlayan yıkımlarda özellikle yüksek yapılar bir çeşit patlayıcı olan emülit ile yıkıldı..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Esenler’de katıldığı özel bir törenle Türkiye’nin 35 ilinde eş zamanlı olarak başlayan kentsel dönüşüm riskli binaların yıkılması ile başladı. Çekmeköy’deki Milli Savunma Bakanlığı’na ait Sarıgazi askeri lojmanlarında 10 bina bir çeşit patlayıcı olan emülitle patlatılarak yıkıldı.

Erdoğan, ”Teknik olarak riskli bulunanların kısa bir süre içinde yıkılıp, yerine sağlıklı yapılar inşa edilmesi için gerekli mekanizmaları kurduk, işletmeye başlandı. Asıl amacımız, afetler karşısında can ve mal güvenliğini sağlayacak bir dönüşümü gerçekleştirmek. Yani rant değil, insan odaklı bir proje yürütüyoruz” dedi.

Sağlıksız binaya göz yummayız

Erdoğan, vatandaşlardan, ekonomik ömrünü tamamlamış, yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıyan yapılarını bir an önce tespit ettirmelerini isteyerek, ”Siz yapmazsanız, bunu ilgili kamu kuruluşları yapacak ve o binalar mutlak surette yıkılacak. Vatandaşımızın sağlıksız binalarda yaşamaya devam etmesine göz yumamayız, yummayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Biz yuva yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da törende yaptığı konuşmada, ”Şimdi bu işi 3-5 kişi geliyor engellemek istiyor. ‘Bizim evimizi yıkmayın’. Kardeşim biz kimsenin evini yıkmayız. Biz kimsenin evini yıkmayacağız. Biz yuva yapacağız yuva” dedi.

Binalar “emülit”le patlatıldı

Esenler’de düzenlenen törenin ardından Çekmeköy’e videokonferans sistemiyle bağlanan Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Sarıgazi askeri lojmanlarındaki 6 katlı 23 binadan 10’u, yerleştirilen geliştirilmiş dinamit olarak bilinen ”emülit”le patlatıldı.

Her bina için 40-50 kilogram arasında patlayıcının kullanıldığı, diğer 13 binanın emülitle patlatılmaya uygun olmadığı için iş makineleriyle yıkılacağı öğrenildi.

Yıkımın 110 gün içinde tamamlanarak, arsanın TOKİ’ye teslim edileceği bildirildi.

Kaynak: AA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kentsel Dönüşüm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »