.

Emlak Yetki Belgesinde Belirtilmesi Gereken Maddeler

Emlak satış ve pazarlamasında mülk sahibi ile aracılık yapan gerçek ya da tüzel şahıs arasında oluşturulan emlak yetki belgesi, yeni kanuna göre madde madde düzenlendi.

Yeni kanuna göre emlak yetki belgesi maddeleri

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kamuoyu bilgisine sunmuş olduğu yeni emlakçılık yasa düzenlemesinde, emlak yetki belgesinde vurgulanması gereken maddeler de sıralandı. Taşınmaz/mülk sahibi ile, taşınmazın satış ya da kiralaması amacıyla çalışacak olan gerçek ya da tüzel şahıs arasında düzenlenen yetki belgesinde, taşınmaza ait ayrıntılı bilgi vurgulanması isteniyor. İşte o maddeler;

Hizmet sözleşmesi
MADDE 15– (1) Taşınmaz ticaretine yönelik hizmetler, iş sahibi ile işletme arasında yazılı şekilde oluşturulan hizmet sözleşmesine dayanılarak verilir.
(2) Hizmet sözleşmesi birer nüshası taraflarda kalacak şekilde en az iki nüsha olarak düzenlenir.
(3) Hizmet sözleşmesinde asgari olarak alttaki verilere yer verilir:
a) Yetki belgesine sahip işletmenin yetki belgesi numarası, etkileşim verileri, temsile yetki sahibi şahıssinin adı soyadı ve imzası; iş sahibinin adı soyadı, T.C. kimlik numarası, etkileşim verileri ve imzası, iş sahibinin tüzel şahıs olması halinde tüzel bireyin unvanı ve etkileşim verileri ile temsile yetki sahibi şahıssinin adı soyadı ve imzası.
b) Hizmet sözleşmesine husus taşınmazın;
1) İmar ve iskân hali,
2) Tapu kaydı verileri, cinsi ve adresi,
3) Büyüklüğü ve fiili kullanım hali,
4) Cephe ve görünüm gibi koordinat özellikleri,
5) Dolmuş, otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarının duraklarına mesafesi,
6) Okul, ibadethane, hastane ve alış veriş merkezi gibi yerler ile sinema, tiyatro, park ve piknik kısmı gibi sosyal alanlara mesafesi,
7) Konut ve işyerleri amacıyla oda, salon, banyo, tuvalet ve balkon adedi ile bunların büyüklükleri; mutfak, duş kabini ve dolap muhteviyatı; parke ve doğramalar ile elektrik, su, doğalgaz, telefon ve uydu tesisatının hali gibi iç özellikleri,
8) Konut ve işyerleri amacıyla apartman, site, bina ya da müstakil olma hali; blok, kat ve her bir kattaki daire adedi; hidrofor, su deposu, ısıtma sistemi, yangın merdiveni ve asansör ile açık ve kapalı otopark hali; güvenlik, futbol, basketbol, yüzme ve aynısı spor alanları ile çocuk parkının olup olmadığı gibi dış özellikleri,
9) Araziler amacıyla hisse, emsal ve gabari verileri ile üstünde ekili ve dikili ürün bulunup bulunmadığı.
10) Üstünde ipotek, haciz ve aynısı kısıtlamaların bulunup bulunmadığı,
11) Krediye uygunluk hali,
c) 20 nci maddenin birinci fıkrası kapsamında tespit edilen hizmet bedeli seviyesi ya da aynı maddenin ikinci fıkrası kapsamında tespit edilen hizmet bedeli.
ç) İşletme doğrulusunda verilebilecek hizmetin kalitesi ve kapsamı.
d) Hizmet sözleşmesinin hiç ya da gereği gibi ifa edilmemesi halinde uygulanacak cezalar ile tarafların başka mali ve hukuki sorumlulukları.
e) Sözleşmenin süresi.
f) Tarafların tebligat adresleri.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »