.

Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri başladı

Emlak vergisi ödemelerinde 2.taksitler ödenmeye başladı. Ev, dükkân, arsa gibi gayrimenkul sahibi olan milyonlarca vatandaş amacıyla emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri ay sonuna kadar devam edecek.

Türkiye çapında emlak vergisi 2. taksitleri amacıyla geri sayım başladı, ödemeler tahsil ediliyor. belediyeler doğrulusunda emlak vergisi ödemeleri alınmaya başladı. milyonlarca ev sahibi emlak vergisi taksitlerini ödeyecek. Emlak vergisi ödemeleri nereden nasıl ödenir? İşte haberin ayrıntıları.

Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri Kasım ayı itibariyle başladı. Her sene iki eşit taksit durumunda ödemeleri yapılan Emlak Vergisi birinci taksitleri Mayıs ayında yapılmıştı. İkinci taksit ödemeleri ise 1 Kasım da başladı ve ay sonuna kadar devam edecek.

Ev, dükkân, arsa gibi gayrimenkul sahibi olanlar amacıyla emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri başladı. İlk taksiti mayıs sonuna kadar ödenen Emlak Vergileri amacıyla son taksit ödemesi Kasım sonuna kadar yapılabilecek. Emlak vergisi taksitlerini ödemeyenler amacıyla cezalı hale düşülüyor.
2. taksit emlak vergisi ödemeleri başta bankalar olmak üzere, internet üzerinden belediyelere yapılabiliyor.
2017’de bir gayrimenkul satın alanlar belediyeye dilekçe vererek, mlak vergisi ödemediler. 2017’de gayrimenkul sahibi olanlar ilk defa 2018 senesinde emlak vergisi ödemeye başlayacaklar.

Emlak Vergisi Kanunu’na göre birtakım hallerde sıfır oranlı emlak vergisinden faydalanan vatandaşlar muaf olabiliyor. Kimlerin emlak vergisinden muaf tutulduğu yasa kapsamında belirlenerek açıklanıyor. Türkiye sınırları içersinde brüt 200 metrekare nin altında tek konutu olan emekli, şehit ve gazilerin dul ve yetimleri, engelliler ve hiç bir gelri olmayan ev hanımı ve işsizler sıfır oranlı emlak vergisi avantajından faydalanabilir.

Sıfır oranlı emlak verginden faydalanarak hiç vergi ödememek amacıyla belediyeye muafiyet dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe verilmeyen hallerde emlak vergisi tahakkuk edebilir. Bu halde geriye dönük 5 sene amacıyla ödenen vergiler belediyelerden revizyon yapılarak geri istenebilmektedir.

(Kaynak: Maliye Bakanlığı 11.04.2011 tarih-06.01-258 saseneı özelge)


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »