.

Emlak alım satımlarında %3 komisyon sınırı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, “Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3’ünden çok olmaması öngörülüyor.” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı yazılı açıklamada, taşınmaz ticaretine dair aracılık ve danışmanlık hizmetinin çerçevesini çizen Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı’nı bakanlığın internet sitesinde kamu kurum ve kuruluşları, meslek kuruluşları ile dernek ve federasyonların görüşüne açtıklarını bildirdi.
Yönetmelik taslağına son şeklinin istikbal görüşler tarafında verileceğini belirten Tüfenkci, “Taslakla sözleşme şartları ve kuralları düzenleyip, taşınmaz ticareti bilgi sistemi kuruyoruz, her bireyin değişik bir komisyonla iş yapmasını önlemek amacıyla de komisyon oranlarını belirliyoruz.” verisini paylaştı.

Tüfenkci, taşınmaz ticaretiyle uğraşan tacirler ile esnaf ve sanatkarlara, her bir işletmesi amacıyla yetki belgesi alma ölçütü getirildiğini aktararak, “Bu yetki belgesi taşınmaz ticareti oluşturulan işletmenin olduğu yerdeki ticaret il müdürlükleri doğrulusunda verilecek.” ifadesini kullandı.

Emlakçı dönem dışı bırakılamayacak

Taslakla emlakçı ile müşteri arasında düzenlenecek belge ve sözleşme tiplerinin de belirlendiğini belirten Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bu yolla hem emlakçıların değişik değişik sözleşmeler hazırlaması önleniyor hem de emlakçıyı aradan çıkarıp mülk sahibi ile uyuşma sonucunda emlakçıların hak kayıbına uğramasının önüne geçiliyor. Emlakçıların değişik değişik belgeler hazırlamasının önüne geçmek amacıyla hizmet sözleşmesi, alım satıma aracılık sözleşmesi, kiralamaya aracılık sözleşmesi ve hizmet ortaklığı sözleşmesi gibi dört değişik tür sözleşme standardı getiriliyor. Emlakçıların hak kayıbına uğramasını engellemek amacıyla ise ‘taşınmaz gösterme belgesi’ getiriyoruz. Taşınmazın satışı ile ilgi bir vakit yazılacak.

Müşteri o vakit içersinde emlakçıyı dönem dışı bırakamayacak.”

Taşınmaz ticareti kapsamında alıncak hizmet bedelinin de kurala bağlandığını belirten Tüfenkci, şu ifadeleri kullandı:

“Taslakta, taşınmaz ticareti kapsamında alıncak hizmet bedeline hak kazanılmasını, taraflar arasında alım satıma aracılık sözleşmesi ya da kiralamaya aracılık sözleşmesinin kurulması koşuluna bağlıyoruz. Bu çerçevede, alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranının alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde 3’ünden çok olmaması; kiralama işlemlerinde ise hizmet bedelinin kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin bir aylık tutarından çok olmaması öngörülüyor. Hem de hizmet bedelinin iş sahibi ile alıcı ya da kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılması koşulu getiriliyor. Öte yandan, hizmet sözleşmesinde alım satıma dair hizmet bedeli seviyesine yer verilmemesi durumunda hizmet bedelinin, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin binde beşi olması; kiralamaya dair hizmet bedeline yer verilmemesi durumunda ise rastgele bir bedel talep edilememesi kuralını getiriyoruz.”

Tüfenkci, taraflardan rastgele birinin hukuken haklı bir nedeni olmaksızın alım satım ya da kiralamadan cayması durumunda cayan tarafa, alım satım işlemlerinde hizmet bedelinin yüzde 10’unu, kiralama işlemlerinde hizmet bedelinin tamamını ödeme yükümlülüğü getirildiğini bildirdi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »