.

Ege’nin iki yakasında turizm sıcaklığı

Selanik ve İzmir arasında kruvaziyer ve deniz yolu işbirliği konusunda görüş birliğine varıldı.turizm

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris’e yaptığı ziyarette iki kent arasında kısa sürede gemi bağlantısı kurulması ve kruvaziyer turizm konusundaki işbirliğinin artırılması için görüş birliğine varıldığı belirtildi.

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yunanistan’ın Volos kentinde düzenlenen ‘Doğu Akdeniz’de Kruvaziyer Turizmi ve Geleceği’ toplantısının ardından Selanik’e geçerek Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris’i ziyaret etti. Butaris, Demirtaş’a Selanik, Kavala ve Dedeağaç limanlarının özelleştirilmesi, Selanik Limanı’nın özelleştirilmesi kapsamında buraya bir Lojistik Destek Merkezi kurulması ve Tuna Nehri’ndeki Bulgaristan limanına demiryolu bağlantısının iyileştirilmesi çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Demirtaş, Selanik’te bir Lojistik Destek Merkezi kurulması ve Dedeağaç Limanı’na tren yolu bağlantısı kurulmasında Ekonomi Bakanlığı’nın görüşlerini sorduğunu, Oda olarak da olumlu görüş verdiklerini söyledi.

Selanik`in turizm fuarlarında Yunanistan’dan bağımsız bir destinasyon olarak tanıtımı konusunu öneren Demirtaş, şehrin marka kent ve görsel kimlik çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirtaş, İzmir ve Selanik’in Ege’nin iki yakasında birbirine çok benzeyen, iki kentte yaşayanların birbirine karşı büyük sıcaklık duyduğu kentler olduğunu belirterek “Selanik’e bu gelişimizde görüşlerimiz daha da pekişti. İki kent arasında işbirliğini artırmalı, iki kent arasında deniz yolunu kurmalı ve kruvaziyer turizmde işbirliği yapmalıyız’ dedi.

Demirtaş ile Butaris görüşmesinde iki kent arasında kısa sürede gemi bağlantısı kurulması ve kruvaziyer turizm konusundaki işbirliğinin artırılması için çalışmaların artırılması konusunda görüşbirliğine varılırken, yine kruvaziyer turizmi ve özelleştirme konusunda Demirtaş ile Selanik Liman Başkanı’nın da bir araya gelerek görüşmesine karar verildi.

Butaris ayrıca, İzmir Ekonomi Üniversitesi ile Selanik`teki bir üniversite arasında ilişkiler geliştirilmesi konusunda çalışmalara başlanması için destek vereceklerini belirtirken, Demirtaş da bundan mutluluk duyacaklarını söyledi. Selanik’in turizm fuarlarında Yunanistan’dan bağımsız bir destinasyon olarak tanıtımı konusunu öneren Demirtaş, şehrin marka kent ve görsel kimlik çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜRK ESERLERİ ONARILIYOR

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, Atatürk’ün evinde yapılan düzenleme çalışmalarının yakın zamanda tamamlanacağını, bir törenle açılış yapılacağını ve törene T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de geleceğini belirtirken, Demirtaş’ı da törene davet etti. Butaris, Selanik kentinin belleğinde önemli mekanlar olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bunlardan biri, Jöntürkler Hareketi’nin başladığı, 2.Dünya Savaşı`nda Auswitchz`e gönderilmek üzere şehrin Yahudilerinin burada toplattırıldığı, tütün işçileri gibi büyük işçi hareketlerini burada yaptığı ve bugün otopark olarak kullandığımız Eleftheria (Hürriyet) Meydanının düzenlenmesi ve şehrin belleğine kazandırılması için çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Atatürk’ün evi, camiler ve bazı evler de öyle. Bunları yıkmak yerine mutlak surette korumalıyız.’

Üç yıl Selanik’te sürgünde yaşayan Abdülhamit`in evinin restorasyonu ve ziyarete açılması konusunun da gündemde olduğunu belirten Butaris, ayrıca Ramazan ayında Yeni Cami’nin bir günlüğüne duaya açılması konusunda girişimlerde bulunduklarını söyledi. Görüşmenin ardından Butaris, Demirtaş onuruna bir öğle yemeği verdi.

Yemekte Demirtaş da İzmir’de doğan ancak Selanik’te yaşamakta olan iki Yunanlı ile karşılaştı. Yunanlı kadınlarla sohbet eden Demirtaş, onları İzmir’e davet etti.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar