.

Doğuda terör olayları inşaatı engelliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, terör ve mayın riski nedeniyle bölgedeki bazı karakolların bitirilemediğini itiraf etti.

TOKİ, bugüne kadar Doğu ve Güneydoğu’daki 60 karakolu yenileyebildi. Toplam 352 karakolla ilgili yenileme çalışmaları ise devam ediyor. Yüksek güvenliği nedeniyle ‘KALEKOL’ olarak nitelenen 146 karakol inşaat aşamasında, 206 karakolun ise ihale sürecinin devam ettiği belirtiliyor. Bölgedeki şartlar nedeniyle bu karakolların ne zaman tamamlanacağına yönelik belirsizlikler bulunuyor. 3 Ekim 2008 yılındaki 16 şehidin verildiği Aktütün Karakolu’na yapılan baskının ardından, Başbakan Tayyip Erdoğan, TOKİ’ye bölgede yüksek güvenlikli karakolların yapılması talimatını verdi. Bunun ardından Genelkurmay Başkanlığı ile TOKİ arasında karakolların yenilenmesi için protokol yapıldı.

2-4 milyon lira

Protokoller çerçevesinde terör saldırılarının hedefi olan Hakkâri’deki Bağışlı, Geçitli, Hantepe, Çayırlı, Güzelkonak gibi karakollarla, Şırnak’taki Aktepe, Boğazören ve Uzungeçit gibi yerlere yeni karakolların yapılması için ilk adımlar atıldı. TOKİ’nin 2010 yılı ortalarında yaptığı yüksek güvenlikli karakollara “kalekol” adı verilirken, her bir karakolun maliyetinin 2-4 milyon lira arasında değiştiği bildirildi. Karakolların bölgedeki güç arazi şartları, çetin kış koşulları, güvenlik sorunları ve ulaşım problemleri nedeniyle gecikti. Bölgede, terör örgütünün saldırısına uğrayan bazı karakollar için TSK’dan TOKİ’ye herhangi bir talep gelmediği öğrenildi.

RPG’yle test edildi KALEKOL  oldu

KALEKOL ismi Van’daki Harabe Kışla Karakolu’nun yenilenmesi sırasında gündeme geldi. TOKİ’nin yaptığı karakol, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmeden önce asker her noktayı test etti. İnşaatın güvenliğini kontrol eden askerler, karakola terör örgütünün de kullandığı RPG-7 roketatarla ateş etti. Çok yakından yapılan atış sonucunda patlayan roket, karakol binasında sadece küçük bir iz bıraktı. Askerin güvenlik kontrolünü izleyen köylü bir çocuğun atış için ilk tepkisi “Kale gibi” oldu. Çocuğun yorumunu duyan bir başka kişinin “Karakol değil, kalekol bu” sözüyle karakollarrın ismi “Kalekol” olarak anılmaya başladı.

İnşaatı terör ve mayın engelliyor

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, terör ve mayın riski nedeniyle bölgedeki bazı karakolların bitirilemediğini itiraf etti. CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz’ın yazılı soru önergesine yanıt veren Bayraktar, güvenlik önlemlerinin sağlanması için askerlerin zaman zaman inşaatlara ara verilmesini istediğini belirtti. Bayraktar, karakolların yapılamamasına gerekçe olarak şu açıklamayı yaptı: “Bölgedeki iklim koşulları, arsa ve tapu mülkiyet sorunları, arazi şartları ve terör faaliyetleri inşaatların yapım sürecini etkiliyor. Birçok karakolun yapımı sırasında mayınlı arazilerle karşılaşıldı. Mayın temizleme işlemlerinin riski, zorluğu ve maliyeti inşaat sürecini olumsuz etkilemektedir. Zaten bölgede iş yapma süreci sadece 4 aydır. Teröristlerin işçi ve teknik personeli kaçırma riski olduğundan işçi ve teknik personel bulmak ve çalıştırmak bazen mümkün olmamaktadır.”

Hürriyet


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Toki kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »