.

Depremzede Konutlarında Su Sıkıntısı

Van depreminin ardından TOKİ tarafından inşa edilen depremzede konutlarına taşınmaya başalayan hak sahipleri su sorunu yaşıyor..

Van’da geçen yıl meydana gelen depremler sonrasında Başbakanlık Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’nın TOKİ’ye yaptırdığı depremzede konutlarına yerleşmeye başlayan hak sahiplerinin sevinci su sorunu sebebiyle yarım kaldı.

Yetkililer, konutların üst kısmında yer alan 3 bin tonluk su deposunun Bostaniçi Belediyesi’ne ait ana depolarla bağlantısının yapıldığını belirterek, belediyenin TOKİ konutlarına su vermemesi nedeniyle evlerde su sorunu yaşandığını bildirdi.

Evine yerleşen depremzedelerden Beybün Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çetin geçen kış mevsiminin ardından yeni evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ancak evlerde su akmamasının büyük bir sorun oluşturduğunu söyledi.

Sorunun kısa zamanda çözüme kavuşmasını beklediklerini anlatan Güler, “Bize böyle bir imkan sağlayan devlet büyüklerimizden Allah razı olsun. Kış gelmeden başımızı sokacağımız bir yuvamız oldu. Çok mutluyuz. Evlerimiz de suyumuz da akarsa daha mutlu olacağız” dedi.

-Tek sorun susuzluk-

Depremzedelerden Kibar Çiftçi ise iki gün önce evlerine taşındıkları evlerinde hiçbir eksiğin bulunmadığını, tek sorunun susuzluk olduğunu vurgulayarak, “Evin temizliğini yaparak yerleşmeye çalışıyoruz. Ancak su sorunu var. Yetkililerin bu sorunu çözmesini bekliyoruz. Bu sorun çözülürse, depremzedeler daha erken zamanda evlerine yerleşir. İnşallah bu sorun kısa sürede giderilir ve herkes yeni evlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşar” diye konuştu.

-Belediye Başkanı Ergüneş-

Bostaniçi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş de TOKİ’nin beldede yaptığı konutlar için büyük bir şebekeye ihtiyaç olduğuna değinerek, yeterli kaynak olmadığı için yeni konutlara su vermelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Ergüneş, 25 bin nüfuslu beldenin su ihtiyacının 5 ayrı noktadaki sondaj kuyularından karşıladıklarının altını çizerek, şöyle konuştu:

“Yeterli kaynağımız olmadığı için yeni konutlara su vermemiz mümkün değil. Belediye olarak yıllık bütçemizi aktarsak da TOKİ konutlarının su sorununu çözemeyiz. Bunun için büyük bir kaynağa ihtiyaç var. Zaten o güzergahta konutların ihtiyacını karşılayabilecek bir kaynak da yok. Konutların yukarı kısmında yeni yapılan 3 bin tonluk depo bizim ana depolarımıza bağlanmış. Ama yeterli kaynağımız olmadığı için su veremiyoruz. TOKİ yetkilileriyle görüştük. Söz konusu konutların şebeke suyunu kendileri yapacaklar. Bu sorunun bir veya iki ay içinde çözüleceğini tahmin ediyorum.”

Kaynak: AA


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Toki kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar