.

Deprem sigortasında yeni dönem

Marmara depreminin 13. yıldönümünde yürürlüğe girecek olan yeni Afet Sigortaları Kanunu ile zorunlu deprem sigortası denetimleri daha sıkı hale getiriliyor.
Yeni kanunla halen 4 milyon olan zorunlu sigortalı konut sayısının 2017 yılında 10 milyona yükseltilmesi hedefleniyor. Marmara depreminin 13. yıldönümünde uygulamaya geçirilen kanunla ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Başkanı Selamet Yazıcı, yeni kanunla yapılan düzenlemelerin deprem hasarlarının karşılanmasında sigorta seçeneğini geliştirmek için bir fırsat olduğunu söyledi.

Afet Sigortaları Kanunu’nun uygulanmaya başlamasıyla elektrik ve su idarelerine abonelik işlemlerinde zorunlu deprem sigortası poliçesinin kayıt zorunluluğu haline getirildiğini belirten Yazıcı, sigorta yaptırmaya yanaşmayan ev sahiplerinin yerine kiracının sigorta yapabileceğini, masrafını da kiradan düşebileceğini açıkladı. Bu durumun yakında kira sözleşmelerinde yer alacağını kaydeden Yazıcı, kanunun mevcut abonelere böyle bir şart getirmediğini, poliçe şartının sadece yeni abonelikler için aranılacağını kaydetti. Elektrik ve su idarelerine konuyla ilgili afiş, broşür gibi bilgilendirme materyalleri yerleştirileceğini anlatan Yazıcı, bu konuya özel hazırlanan kamu spotunun da yayınlanmaya başlayacağını dile getirdi. Elektrik ve su aboneliği işlemleri sırasında poliçe kontrolü, sigortası bulunan ev sahiplerine yeni işlem yükü doğurmadan, elektronik ortamda gerçek zamanlı bilgi paylaşımı ile yapılacak.

2014 yılına kadar Türkiye’deki zorunlu deprem sigortalı konut sayısını 6 milyona yükseltmek istediklerini belirten Selamet Yazıcı, “Orta vadeli hedefimiz ise deprem ve sigorta bilincini artırarak 5 yıl içinde sigortalı konut sayısının 10 milyona çıkarılması olacak. 2011 yılında dünyada afet zararları ciddi biçimde artış gösterdi. Doğal afetten kaynaklı maddi kayıplar 380 milyar doları buldu. Bu zararın yüzde 28’lik tutarı olan 105 milyar doları sigorta ile telafi edildi.” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde zararın yarısına yakınının sigorta tarafından karşılandığını kaydeden Yazıcı bu oranın gelişmekte olan ülkelerde yüzde 5 ile 10 arasında olduğunu, az gelişmiş ülkelerde ise yüzde 1 ile 3 arasında değiştiğini söyledi. DASK’ın kuruluşundan beri 136 milyon lira ödeme yaptığını belirten Yazıcı, zorunlu deprem sigortası olan konutların her yıl yüzde 9 arttığını kaydederek şunları ifade etti: “Geçen yıl Van’da yaşanan deprem nedeniyle bu artış biraz daha fazla, yaklaşık yüzde 12,5 oldu. Bu artışın yüzde 5’i Van depreminden sonra gerçekleşti. 2012 yılının ilk döneminde ise yüzde 11,5 düzeyinde bir büyüme var.”


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Haberler kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »