.

Demiryolu taşımacılığında ilk atağı Sabancı Holding yaptı

Demiryolu taşımacılığında kamu tekelini bitirecek tasarı Meclis’e sunulurken ilk ciddi adımı Sabancı Holding attı.hızlı tren

Demiryolu taşımacılığında kamu tekelini bitirecek tasarı Meclis’e sunulurken ilk ciddi adımı Sabancı Holding attı. Grup, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile görüştü. Özel Sektör özellikle İstanbul-Ankara hattıyla ilgileniyor.

sabancı Grubu’nun, TCDD‘nin tekelinin kalkmasının ardından demiryollarında tren işletmeciliği yapmak için nabız yokladığı öğrenildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, demiryollarında yük ve yolcuda kamu tekelinin kaldırılmasını öngören tasarıyı Meclis’e sundu. Tasarıyla Özel Sektör, demiryolu altyapısını kullanarak, yük ve yolcu taşıyabilecek. Tasarının hazırlıkları sürerken, tren işletmeciliğine talip olan şirketler de ortaya çıkmaya başladı.

ZAMANLAMAYI SORDULAR

sabancı Holding‘in trenle Taşımacılık işini yakın markaja aldığı belirtildi. Sabancı yönetimi, bir süre önce Ankara‘da yaptığı temaslarda ilgisini ortaya koydu. Sabancı’nın, Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’deki görüşmelerinde, serbestleşmenin zamanlaması hakkında bilgi aldığı belirtildi. TCDD kaynakları, Sabancı dışında da yerli-yabancı şirketlerin ilgilendiğini kaydederek, “Yasayla sektöre ciddi bir hareketlilik gelecek” dediler. Şirketlerin özellikle kârlı gördükleri ve Ekim 2013’te açılması beklenen İstanbul-Ankara Hızlı Tren hattı üzerinde işletmecilik yapmak istedikleri öğrenildi.

Lojistik firmaları hazırlanıyor

Demiryollarında serbestleşmenin ardından birçok lojistik firmasının da demiryolu taşımacılığı için hazırlık yaptığı biliniyor. Dünya devi uluslararası bazı firmaların da Türkiye’de demiryolu yatırımı yapmak için koşulların oluşmasını beklediği, bir bölümünün de vagon ve lokomotif üretimi için Türkiye’de fabrika kurmayı düşündüğü belirtildi.

Kamil Koç’la Varan da ilgilenmişti

TCDD’nin, demiryollarında tekelinin kalkmasının gündeme geldiği ilk dönemde, otobüs işletmecileri Kamil Koç ve Varan da demiryolu taşımacılığı yapmaya niyetli olduklarını ortaya koymuştu. Kamil Koç ve Varan, Ankaraİstanbul Hızlı Tren seferlerinin otobüs işletmeciliğini olumsuz etkileyebileceğine işaret ederek, Ankara-İstanbul arasında Hızlı Tren işletmeciliği konusuna yeşil ışık yakmışlardı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Sektörel kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »