.

Datça ve İstanbul’da konut Ankara’da üniversite yapacak

Sarıyer Foresta ve Zonguldak Yaşamkent projelerinde, 2013 başında teslimlere başlayacak olan Turyapı, İstanbul ve Datça’da iki yeni proje için kolları sıvadı. Turyapı’nın patronu Şerafettin Turpçu, ayrıca eğitim sektörüne girmeye hazırlandıklarını, Ankara’da üniversite kurmayı planladıklarını söyledi.

1976’da Zonguldak Ereğli’de kurulan ve 1997’ye kadar faaliyetlerini Zonguldak‘ta sürdüren Turyapı, son 15 yıldır İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de de Konut projeleri yapıyor. Turyapı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Turpçu, Sarıyer ve Zonguldak’ta devam eden projelerin yanı sıra kısa vadede İstanbul ve Datça’da yeni projelere başlayacaklarını belirtti. Turpçu eğitim sektörüne de girmeye hazırlandıklarını, Ankara Çayova’daki binalarını üniversiteye çevirmenin planlarını yaptıklarını ifade etti.

Turyapı bugüne kadar hangi projelere imza attı?

1997’ye kadar Zonguldak’ta üst yapı ve Konut inşaatları yaptık. İlk markalı projelerimiz ise İstanbul’daki Sarıyer Evleri ve Ankara’daki Rose Garden villaları.

Devam eden işleriniz neler?

Zonguldak’ta 727 konutluk Yaşamkent projemiz var. İlk etabı olan 170 daireyi ocakta teslim edeceğiz. Burada metrekare fiyatları 1300-1500 TL arasında. Bu proje için Zonguldak’ın ilk uydukenti diyebiliriz. Anadolu’da şehir merkezinde uzaklaşılınca insanlar ‘acaba’ der. Yaşamkent merkeze 8 kilometre mesafede. Yine de satış bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Bir de Sarıyer’de Koç Üniversitesi’nin bitişiğinde Foresta Sarıyer Evleri’miz var. Orada da teslimler ocak ayında başlıyor.

Foresta Sarıyer’de satışlar nasıl?

Foresta Sarıyer 214 konutluk bir proje. Sktörde soru işaretlerinin olduğu bir dönem olmasına rağmen satışlarımız gayet iyi gitti. Dairelerin yüzde 40’ı satıldı. Bu projede metrekare fiyatları 4000 TL civarında.

İstanbul’da yeni yatırımlar olacak mı?

Kadıköy, Kartal ve Sarıyer’de temas halinde olduğumuz Araziler var. Yılbaşına kadar burada belli bir mesafe katedip, nisan-mayıs gibi yeni projemize başlarız.

Datça’da yabancılara konut
İstanbul dışındaki planlarınız neler?

Datça’da şehir merkezine 2 kilometre, denize 300 metre mesafede, önünde mavi bayraklı plajı olan, 46 bin metrekarelik bir arazimiz var. Burada hem yazlık hem kışlık olarak kullanılabilecek, 2 katlı konutlardan oluşan, yabancılara yönelik bir proje geliştiriyoruz. Şu anda proje aşamasındayız. Ruhsat alır almaz bu projeye de başlayacağız. Son dönemlerde daha çok tercih edilen 1 ve 2 odalı konutlardan yapmayı düşünüyoruz. 10 bin metrekarelik İnşaat alanında 150’nin üzerinde bağımsız bölüm olacak. Yaklaşık 10 milyon dolar civarında da bir Yatırım öngörüyoruz. Ayrıca eğitim sektörüne girmek gibi de bir planımız var. Ankara’da Çayova’da bir üniversite kurmayı düşünüyoruz. Burada binalarımız zaten hazır. Sadece bu binaları okula dönüştüreceğiz.

Zaman temkinli olma zamanı

Sektör genelinde bir hareket bekliyor musunuz, yatırımlar hızlanacak mı?

4-5 yıldır dünyada bir kriz süreci devam ediyor. Ülke olarak İnşaat sektöründen çok şey bekliyoruz. Başbakan’ın geçtiğimiz günlerde bir açıklaması vardı, ‘hesapsız kitapsız giden şirketler var’ diye. Sektör zaten bunun üzerine kurulmuş. Sat-yap sistemiyle ilerliyor. Dolayısıyla büyük sermayeleri olan şirketler yok sektörde. İnşaat Şirketleri vatandaşın alım gücüne bağlı olarak rahatlar veya zora girer. Sektördeki sıkıntının temeli inşaatla ilgili değil. Sorun gelirlerle ilgili. Dünyadaki krizin 5 yıl daha devam edeceğini öngören ekonomistler var. Biz bu dönemde temkinli hareket etmek gerektiğini düşünüyoruz. Zaman açılma zamanı değil.

Araplar blok istedi, vermedik

‘Yabancılar Sarıyer’i seviyor. Foresta Sarıyer’de toplam satışın yüzde 10’unu Arap ülkelerine yaptık. 44 konutluk bir bloku tümüyle almak isteyen Arap Yatırımcılar oldu, ‘İçinde Türk olmayacak’ dediler ancak uygun görmedik.’

İstanbul’da fiyatlar düşecek

Peki konut fiyatlarıyla ilgili bir öngörünüz var mı?

Özellikle kentsel dönüşümle birlikte şehrin çeperlerindeki projelerin sıkıntıya gireceğini düşünüyorum. Zaten belli bölgelerde şu anda da arz fazlası var. Kent merkezlerine bir dönüş olacak. Bu dönüşümle birlikte fiyatların da düşeceğini tahmin ediyorum. Fiyatlar belli bölgelerde şişmiş durumda. Hükümetin eylem planındaki zamanlamaya bağlı olarak, şirketler o eski fiyatlara satış yapamayacaklar. Önümüzdeki dönemde sadece çok özel projelerde fiyatlarda artış olacağını öngörüyorum.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Konut Projeleri Manşet kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »