.

Bülent Eczacıbaşı Beyoğlu’ndaki İKSV binasını satışa çıkardı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından kullanılan tarihi binanın satışa çıkarıldığı belirtildi. Radikal gazetesinden Jale Özgentürk’e konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanu Bülent Eczacıbaşı, binanın satılma nedenini vakfın biriken borçları olduğunu belirterek, satın alanların binayı otel ya da şirket merkezi olarak kullanabileceklerini söyledi.İKSV binası

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı,  dün Hürriyet’ten Gila Benmayor’a vakfın Şişhane’deki merkezi Deniz Palas’ın satılacağını açıklamıştı. Ezacıbaşı,  dün de Dr. Nejat Eczacıbaşı adına verilen Tıp Ödülleri için geldiğimiz Adana’da binanın satışına ilişkin tepkileri yanıtladı ve “Duygusal tepkilere saygılız ama rasyonel davranacağız” dedi.

Bina 2005 yılında 15 milyon TL’ye satın alınmış. Üzerine ek bütçe ayırarak restore edilmiş. Garanti, Akbank ve İş Bankası’na borcu var. Eczacıbaşı İKSV’nin vakıf olarak 35 milyon TL’lik borcunun önemli bölümünü binadan kaynaklandığını belirtiyor.Bölgenin çok değerlendiğini söyleyen Eczacıbaşı, sponsor paralarıyla ayakta kalmaya çalışan İKSV’yi rahatlatmak için yönetim kurulunda binanın satılmasına karar verdiklerini anlatıyor.

Şirketler için bile böyle değerde bir binada oturulmasının rasyonel olmadığını söyleyen Eczacıbaşı, ihale ile ilginenen 4 gruptan sözediyor. İhalede makul bir teklif geldiğinde satışın gerçekleşeceğini söyleyen Eczacıbaşı, binanın ya otel ya da şirket merkezi olarak değerlendirilebileceğini ekliyor. Teklifin tamamı yerli şirketlerden gelmiş.
 
TEPKİLERE SAYGILIYIZ

Binanın satışına yönelik duygusal tepki beklediklerini, hazırlıklı olduklarını da ekliyor Eczacıbaşı. ”Duygusal tepkilere saygı duyuyoruz. Ancak rasyonel olmayan birşey yapmayacağız” diyor. Binanın satışı gerçekleşirse neler yapacaklarını da şöyle sıralıyor: “Satış vakfın 35 milyon TL’lik borcunu kapatıp yeni binaya taşınmamızı sağlayacak. İKSV’nin binayla özdeşleştirilmesini doğru bulmuyorum. Önemli olan İKSV’nin yaptığı etkinlikler ve programlarıdır. Binanın yıkılması sözkonusu değil.”

İKSV:GALATA’YA GEÇİLECEK

İKSV tarafından yapılan açıklamada da vakfın, mali yapısını güçlendirmek ve etkinliklerinde kullanmak üzere sürekli gelir getiren bir vakfiyeye kavuşmak amacıyla önümüzdeki aylarda  Galata’da yeni bir binaya geçeceği kaydedildi.  Açıklamada, “Bölgenin turizm yatırımları açısından süratle gelişmesiyle birlikte değer kazanan Deniz Palas, bağışlarla ve sponsorluk katkılarıyla ayakta duran bir sanat kurumunun ofisi olarak fazlasıyla değerli bir nitelik kazandı” denildi.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Google Aramaları:
Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar
Toplam 1.941 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.12345...102030...Son »