.

Bu yıl 2B satışından 4.8 milyar TL bekleniyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye genelinde toplam 893 milyon 542 bin 508 metrekare yüzölçümü olan 81 bin 126 adet taşınmaz sattıklarını ve 1 milyar 756 milyon 384 bin 585 TL satış geliri elde ettiklerini açıkladı. Şimşek, 2013’te 2B arazilerinin satışından ise 4.8 milyar TL gelir beklediklerini açıkladı.2B

MHP Kütahya Miletvekili Alim Işık, Ak Parti’nin iktidar olduğu 2002-2013 arasında Hazine’ye ait arazilerin satışını bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Maliye Bakanı Şimşek’in Işık’a verdiği yanıtlar Hazine Arazisi satışının boyutları tüm çıplaklığı ile ortaya koydu. Şimşek, “Ülkemiz genelinde toplam 81 bin 126 adette, 893 milyon 542 bin 508 metrekare yüzölçümlü Taşınmaz satılmış olup, 1 milyar 756 milyon 384 bin 585 TL satış geliri elde edilmiştir” dedi.

Tesisten 60 milyon TL

Şimşek, ülke genelinde 61 milyon 552 bin 640 metrekare yözülçümlü 4 bin 844 taşınmazın da satışının iptal edildiğini, bu satış iptalinin bedelinin ise 602 milyon 785 bin 408 TL olduğunu dile getirdi.
Şimşek, 2013’te sosyal tesis ve 2B satışından beklenen gelir hedefi konusunda ise, “Bakanlığımız 2013 performans programında ülke genelinde 2B satışından elde edilecek gelir kalemi olarak 4 milyar 838 milyon 345 bin 252 TL, sosyal tesis satışlarından elde edilecek gelir kalemi olarak 60 milyon TL hedef belirlemiştir” dedi.

‘Rayiç altında satılmadı’

Hazine arazilerinin rayiç değerinin altında satıldığı iddialarına da yanıt veren Şimşek, şunları kaydetti:
“Taşınmazların bedeli Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesi gereğince oluşturulan komisyonca belirleniyor. Değer tespiti Devlet İhale Kanunu ve Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik ile diğer mevzuatta yer alan kıymet taktirine ilişkin hükümlere göre yapılıyor. Taşınmazın konumu ve özellikleri göz önünde bulundurulmak suretiyle tespit edilen tahmini bedel üzerinden satış işlemi gerçekleştirilmektedir. Hazine arazilerinin rayiç değerinin altında satılması bahse konu olmamakta olup, ihale komisyonları gerektiğinde basın ve yayın organlarının ihale işlemlerini izlemesi de dahil olmak üzere, ihalenin rekabet ve açıklık ilkelerine uygun şekilde yapılmasını sağlayan her türlü tedbiri almaktadır.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Arsa ve Arazi kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar