.

Boğaziçi İmara Açılıyor Dedikodusu Gerçek Oluyor

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, yeni imar planı ile Boğaziçi’nde yer alan ve yeşil alan olduğu için yıllardır bekleyen arsaların imara açılabileceğini belirtti.Boğaziçi

Yeni yapılacak imar planıyla Boğaziçi’nin imara açılacağına dair dedikoduların gerçeğe dönüşebileceğini belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, Boğaziçi’nin imara açılabileceğini ifade etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın konuyla ilgili yeni bir düzenleme yoluna gideceğini belirten Kiraz, “Bakanlık, yeni imar kanunu değişikliği ile bu konudaki belediyelerin ve kamu idarelerinin keyfi olarak imar planı ile el attıkları yerlerin geri iadesine yönelik bir değişiklik tasarısı hazırlamış durumda” dedi.
Bu tasarı ile artık belediyelerin istedikleri şekilde mülkiyet hakkını kısıtlayamayacaklarını vurgulayan Kiraz, “Bu konuda son sözü söyleme yetkisi Bakanlık’a verilmiş olacak” dedi.
‘Geri verilmeli’
Kiraz, şunları dile getirdi: “Belediyelerin bugüne kadar yapmış oldukları imar planları ile ilgili 5 yıl içerisinde kamulaştırması yapılarak uygulamaya geçilmeyen taşınmazların hak sahiplerine iadesi öngörülüyor. Tabi ki bu iade taşınmazın imar durumu düzeltilerek yapılmak zorunda yani özel şahsın yeşil alanda gösterilen parseli kamulaştırılmamışsa 5 yılın sonunda bölgede mevcut imar durumuna göre şahsın kullanımına geri verilmek zorunda kalacak. Taşınmaz sahibi de bu taşınmazı mevcut imar durumuna göre inşa edebilecek.”
Kiraz, sorunun çözümlenmesi için, “Boğaziçi  bölgesindeki taşınmazlar ya ilgili idare tarafından kamulaştırılarak bedeli ödenecek ya da hak sahiplerinin kullanımına tahsis edilecek. Kullanım amacına tahsis edilen taşınmazlarla ilgili imar durumu ise ilgili belediyeye göre yapılabilecek” dedi.
Davalar belediye bütçelerini çökertir
Bosforce Yönetici Ortağı ve gayrimenkul danışmanı Ulvi Özcan da, Boğaziçi İmar Yasası’nda bir değişiklik yapılması beklendiğini belirterek, “Bize gelen duyumlar yalnızca söylenti olmakla birlikte farklı yerlerden aldığımız istihbaratlar bu söylentilerin gerçek olabileceğini gösteriyor. Zaten yeni bir düzenleme yapılması gerekiyordu” dedi.
Özcan, Boğaziçi ile ilgili yapılacak değişiklikteki esas sebebin ise hak sahiplerinin belediyelere açtığı davalar olduğunu belirterek, “Davalar belediyelerin bütçelerini çökertecek duruma gelebilir. Neticede bu kamunun parası” diye konuştu.

Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Kent Haberleri kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar