.

Bizans döneminden kalma tarihi Kumbaba Oteli’nde şüpheli yangın

Şile Belediyesi ve Taksim Yapı inşaat A.Ş işbirliği ile restorasyonu yapılan Kumbaba Oteli’nde yangın çıktığı belirtildi. Kumbaba Oteli

Odatv’de yer alan habere göre, Şile’de bulunan tarihi Kumbaba Oteli’nde yangın çıktı. Restorasyonu Şile Belediyesi ve Taksim Yapı A.Ş. tarafından yürütüldüğü ve şirketin web sitesinde yüzde 90’ı tamamlanmış olarak görülen Kumbaba Otel’in neden yandığı henüz bilinmezken, Odatv’de yer alan haberde şüphe uyandıran detaylar yer aldı.

Bölgede bulunan yerel kaynaklarla görüşen Odatv, yüzde 90’ının tamamlandığı belirtilen Şile Kumbaba Projesi ile ilgili aslında bir çalışma yapılmadığı bilgisine ulaşmış. Restorason projesinin tamamlanmak üzere olduğu belirtilen, ancak daha sonra yanan tarihi Kumbaba Oteli’nin içinde bulunan çok sayıda tarihi esere ne olduğu da bilinmiyor.

Kumbala Oteli’nin bulunduğu bölge Bizans Dönemi’nde kum banyosu yapılan ve romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı bir kaynak olarak kullanılıyordu. Tarihi bir önemi olan Kumbaba Oteli’nde heykeller, çeşitli işlemelerin olduğu mermer bloklar, özenle tasarlanmış süs havuzları, tavan işlemeleri, otelin duvarlarında mitolojik özellik taşıyan resimler ve en önemlisi de Kumbaba vardı. Sahilde önemli, turistik bir konuma sahip olan, 24 bin m2’ lik alanda bulunan otelin restorasyonun ardından “Şile Bezi Modelleme Merkezi haline getirileceği” açıklanmıştı.


Projelerinizin Web Sitesini Biz Tasarlıyoruz
Bu alana reklam vermek için tıklayın.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

YASAL UYARI: Kurumsalemlakhaberleri.com sitemiz 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak içerik üretmektedir. Web sayfamızda yayınlanan haber, köşe yazısı, fotoğraf gibi içeriklerle ilgili sayfamıza bağlantı vermek şartıyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda bu gibi kişi/kurum ve kuruluşlar hakkında ilgili her türlü yasal haklarımız saklıdır.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şuanda Turizm kategorisi haberlerini okuyorsunuz.

Benzer Yazılar